"Трябва да е ясно, че искането на Надежда Йорданова е механичен сбор на нейни свободни съждения, а от друга страна това са неверни политически твърдения и свободни цитати от различни норми. Между трите няма никаква връзка и трите заедно нямат никаква връзка с Конституция и законите на страната".
Това заяви главния прокурор Иван Гешев пред журналисти преди заседанието на Висшия съдебен съвет, който предстои да разгледа вече по същество искането за предсрочното му освобождаване.
От това правно нищо личи дълбоко неразбиране на конституционни принципи на страната, посочи Гешев. "Като го чета, причиних си го два пъти, за съжаление може би не е писано от юристи, поне трима са и не са си говорили помежду си. Виждам едно смесване на правомощията между следовател, прокурор, ръководител на спецпрокуратурата, заместник-главен прокурор помежду им, а от друга страна смесване цялостно на правомощията на прокуратурата, а от трета страна, се смесват правомощията на прокуратурата, изпълнителната власт, Народното събрание и прокуратурата", обясни Гешев и допълни: Оставам с впечатлението, че някой разбира върховенството на правото, като нещо, което е било по времето на Тодор Живков и Леонид Брежнев, а не по начина, по който функционира целият ЕС. Ако това е върховенство на правото, описано в това "просто нищо", оставам с впечатлението, че преди 1989 г. сме живели в образцова демокрация, коментира Гешев.
Той не вижда в цялото изложение на Йорданова за предсрочното му освобождаване политически смисъл, а това, което се пропагандира, не е съдебна реформа. Единственото обяснение, което има Гешев, е, че се цели овладяване на прокуратурата и използването ѝ за нелегитимни политически цели. Това, което виждаме в някои отношения, бих нарекъл, за съжаление, полицейски произвол и полицейска държава. Нещо, за което прокуратурата се борила да не се случва.
Гешев се надява порочните практики да не бъдат възстановявани и действието в момента да не бъде за сметка на овладяване на прокуратурата, която се оказва предпазната преграда пред беззаконието.
"За всеки един български гражданин е ясно, че това, което се случва, е координирана атака срещу съдебната власт и в частност прокуратурата. Аз това го наричам нападение срещу държавността и тук се вижда ролята на българския законодател, който е предявил подробна регламентация за разделение на властите в българската Конституция. Представете си, ако прокуратурата е в МВР, тогава включително медиите и всеки един български гражданин, е в опасност", предупреди Гешев.
Той подчерта, че единственият страж на правата на българските граждани и съдебната система е прокуратурата.
Припомняме, при внасянето на искането за предсрочно освобождаване на главния прокурор Иван Гешев от правосъдния министър Надежда Йорданова, той определи внесените документи като "просто нищо". Тогава Йорданова заяви, че "простото нищо" струва пари на българския данъкоплатец.
Настояването за оставка на Гешев е още от времето на служебния кабинет "Янев" след като бяха събрани десетки сигнали за влияние и забавени преписки. За да се стигне до обсъждане от ВСС изработиха специални правила.
Това е второ искане за отстраняване на главния прокурор, след като през юни 2021 г. служебният министър на правосъдието Янаки Стоилов предложи също на Висшия съдебен съвет (ВСС) да освободи предсрочно Иван Гешев. Тогава ВСС отказа да разгледа по същество сигнала, след като дебатира 7 часа принципните основания за това.
Стоилов обжалва и във Върховния административен съд (ВАС) отказа на ВСС, а и внесе искане за тълкуване в Конституционния съд дали правосъдният министър може да иска отстраняване на главния прокурор.
С решение Конституционния съд излезе през януари 2022 г.
Наследникът на Янаки Стоилов, Иван Демерджиев поддържаше искането, а и внесе искане за дисциплинарно наказание на Иван Гешев и заместничката му заради отказ да предоставят информация за случайното разпределение на делата.
ivan-koichev
на 04.04.2022 в 13:18:15 #3Написал съм алтернативата в коментара си.
halo
на 04.04.2022 в 13:13:25 #2Ванка, специалисте, кажи коя е алтернативата.
ivan-koichev
на 04.04.2022 в 11:39:26 #1"Той подчерта, че единственият страж на правата на българските граждани и съдебната система е прокуратурата." Това все едно, че е мнение на някой клошар от улицата. Как може прокуратурата която е една от страните по делото да е страж на правата на българските граждани? Тогава адвокатите на какво са страж? Ами съдиите на какво са страж? Вън на прокуратурата от Съдебната система, можем си и без главен прокурор, в САЩ се оправят и без такъв. Самостоятелност на всички областни прокурори назначени от Правителството и подлежащи на Парламентарен и Съдебен контрол, пряк избор на председател на областния съд.