Инвестициите в петролната индустрия по света намаляват от 2015 г. насам. Според "Российская газета" само през миналата година най-големите компании в бранша са намалили инвестициите си в производство и проучване с 10-50% от планираните обеми.

На фона на масовия ентусиазъм за "зелена енергия" това не е необичайно, но недостатъчното инвестиране в индустрията може да доведе до недостиг на петрол. Това от своя страна след 2-3 години може да повиши котировките над 100 долара за барел.

Студената зима на сезон 2020-2021 г. показа, че слънчевата и вятърната енергия все още не са в състояние напълно да заместят традиционните енергийни източници. По-специално енергийната криза в американския щат Тексас, растежът на производството на въглища в Централна Европа, както и използването на мазут за отопление в Швеция, не останаха незабелязани от обикновените потребители.

В САЩ и Азиатско-Тихоокеанския регион цените на газа скочиха до най-високите си стойности. В Европа, въпреки факта, че миналогодишните рекорди не бяха счупени, цените са почти удвоени.

Петролът просто поскъпна. И въпреки че тази суровина все още е далеч от котировките за 2014 г. над 100 долара за барел, през последните шест месеца цената на петрола се е увеличила с повече от 70%.

И въпреки че, както пише вестникът, като се вземат предвид ограниченията на ОПЕК +, е твърде рано да се говори за реален недостиг на суровини, ако търсенето нараства рязко, производството може да не се справи с потреблението.

"Недостатъчното инвестиране в петролната индустрия може да се превърне в една от причините за значително увеличение на цените на черното злато в дългосрочен план, ако търсенето на петрол в световен мащаб значително надвиши предлагането", каза Анна Зайцева, анализатор от "Финам", пред изданието, цитирано от 1prime.ru.

Тя смята, че вероятността от подобен сценарий определено не е нулева: разработването на нови петролни находища отнема средно 5-7 години. Спадът на инвестициите днес може да стане осезаем за добива едва към средата на това десетилетие.

Икономистите от JPMorgan Chase и Goldman Sachs бяха сред първите, които обявиха възможността за нов суперцикъл за петролния пазар. Те стигнаха до заключението, че реакцията на правителствата на икономически развитите страни на коронавирусната криза от 2020 г. и кризата на 2008-2009 г. беше същата - икономическият спад беше спрян от огромни парични вливания. В миналото това доведе до рязко увеличение на търсенето на енергия и цени на петрола над 120 долара, пише вестникът.

Подобен сценарий може да се повтори през 2023-2025 г., според експертите на двете най-големи инвестиционни банки в света.

Посочват се и други причини за силното покачване на петролните цени :

Александра Губарева, директор на международната дейност за предоставяне на услуги на компании в петролния и газов сектор на Deloitte в ОНД, вярва, че през следващите години котировките могат да скочат над 100 долара поради намаляване на лесно възстановимите петролни резерви и увеличаване на себестойност на продукцията.

Но повечето експерти все още смятат подобно покачване на цените на петрола за малко вероятно.

"Шансовете цената на петрола да надвиши в дългосрочен план 100 долара за барел са малки, тъй като тя е значително по-висока от цената на доставка на затварящите производители", обясни Екатерина Колбикова, старши консултант във VYGON Consulting. Експертът добавя, че вече при цени над 50 долара за барел, обемът на хоризонталното сондиране в САЩ през 2021 г. се е увеличил с 30%.

Освен това в страните от споразумението за ограничаване на добива ОПЕК + все още има много свободен капацитет, което прави възможно незабавното извеждане на пазара допълнително до 10 милиона барела на ден. Това се равнява на 10% от световната консумация на петрол.