Решението за намалението на цените на тока беше споменато в петък. Общественото обсъждане е насрочено за днес. За всеки нормален човек е ясно, че отново това решение е взето под натиска на улицата и по неясни механизми. Искам да подчертая, че не можем да се ориентираме съвсем конкретно за какво намаление идва реч. Това каза енергийният експерт Ангел Божилов в предаването "Преди всички" на БНР.

Божилов заяви, че се съмнява, че може да се получи реално обществено обсъждане: Времето между обявяването на това обществено обсъждане и неговото провеждане е твърде малко. Има две хипотези. Човек, който се е запознал с проекторешението на сайта на ДКЕВР да изрази мнението си и човек, който е експерт да изрази мнението си.

„Аз лично не бих поел подобна отговорност, след като съм се запознал за половин час през събота и неделя с това решение. Страхувам се, че това е в унисон с изказванията на правителството в оставка, че ще принуди АЕЦ "Козлодуй" да насочи цялото си производство към микса на НЕК. Това би декапитализирало този ключов производител в българската система", твърди експертът.

Експертът апелира всички политици и тези, които ще поемат управлението на държавата да вземат под внимание, че става дума за атомна електроцентрала и всяка една декапитализация на атомна електроцентрала би могла да повдигне въпроси по отношение на компромиси със сигурността, а това може да доведе до катастрофални последици за българската енергийна система.

Според Божилов мерките са популистики, защото са взети под натиска на улицата: Подобни икономически решения, взети под натиска на улицата, в никакъв случай не може да бъдат наречени логични или обосновани. Аз задавам въпроса защо трябваше да се стигне до този протест, за да се мисли за някакви адекватни мерки за облекчаване на сметките?

„Не съм наясно какво точно прави държавата в момента. По скоро бих казал, че тези мерки са част не от една ясно осъзната и обоснована политика, а те вече са част от една предизборна борба и това е поредната трагедия, на която сме свидетели. Недопустимо е този стратегически отрасъл, който в България е толкова деликатен от социална гледна точка, да бъде жертва на подобни решения", каза Божилов и добави, че е необходим цялостен одит на веригата.

„За битовите потребители това решение ще се отрази почти неосезаемо. Аз съм съгласен с г-н Божилов за това, че това предложение за изменение на крайните цени на електрическата енергия за битови потребители - не е ясно тези 5,3%, които са за дневната енергия и 14,61 %, които са за нощната енергия как са разпределени. Ще се намали енергията или ще се намалят цените за съответните услуги?", каза преподавателят в Техническия университет доц. Валентин Колев.

Към момента тези приходи, които отиват към ЕРП-тата, разделени на 4 млн. електромера, които са на територията на страната, представляват разходи от порядъка на 50-60 лева месечно за всеки един потребител. Ако се намали цената, както е според решението на ДКЕВР - това ще се отрази на сметките между 4-6 лева на потребител, т.е. един потребител това няма как да го усети. Едновременно с това няма никаква яснота това намаление за чия сметка ще бъде. Ако ще бъде изцяло за сметка на ЕРП-тата, около 200 млн. ще намалят приходите в ЕРП-тата. Трябва да е абсолютно ясно, че правилното функциониране на ЕРП-тата е в основата на устойчивостта на енергийната система. Ако само за няколко месеца има проблеми със събираемостта на сметките за електроенергия може цялата система на електроенергетиката да се разпадне. Затова фокусът и стремежът трябва да бъде да се отговори на общественото очакване за „възмездие за ЕРП-тата", каза още енергийният експерт.