Очертава се изход в спора за финансовата помощ за Гърция. При риск от държавен банкрут страната ще получи финансови инжекции от Международния валутен фонд (МВФ) и доброволни помощи от отделни страни в ЕС, съобщават няколко германски медии, като се позовават на източници от Берлин и Брюксел.

Германският канцлер Ангела Меркел ще се съгласи да бъде приета декларация на Еврогрупата за общия механизъм за оказване на помощ на страна от Eврозоната, изпаднала в тежко положение, съобщи Reuters, като се позовава на изявление на източници от ЕС, цитирани от вестник Die Welt. Декларацията няма да се отнася конкретно за Гърция и ще предвижда строги условия в замяна на оказване на финансова помощ, уточнява изданието.

Според говорителя на германското правителството Меркел не се е ангажирала да подкрепи каквато и да е декларация на Еврогрупата на предстоящата им среща в четвъртък, 25 март. Затова пък финансовият министър Волфганг Шойбле отново е потвърдил предпочитанието си Еврозоната да решава сама проблемите си, а да не търси помощ от МВФ.

"Може да се допусне само по изключение Еврозоната да решава проблемите на една от членките си чрез МВФ", уточнява Шойбле.

Това е основание на Reuters да обобщи, че Германия за пръв път даде знак, че може да се съгласи на европейска финансова помощ за Гърция като последна възможност, но поиска партньорите от Еврозоната да се съгласят да преговарят за по-строга бюджетна дисциплина и МВФ също да се включи в евентуална финансова помощ.

По прадварителния дневен ред на срещата на върха на ЕС тази седмица не се очаква решение по въпроса за отпускане на помощ за Гърция.

Липсата на яснотата дали ще има финансова помощ за Гърция трупа негатива върху еврото и обезценява единната валута. Курсът на еврото спадна до 1,3362 долара, предаде БТА, като се позовава на световните агенции. Те припомнят, че късно снощи в Ню Йорк еврото се е разменяло за 1,3488 долара.

Според анализатори на финансовиет пазари основна причина за това бяха трупащите се сигнали за затрудненията през европейския спасителен план за Гърция. Възможно е страните от еврозоната да одобрят план за Гърция, който включва участие на МВФ. Решението да се допусне фонда, в който силно влияние имат САЩ, като партньор на страна от еврозоната, се приема със смесени чувства:

- от една страна, то ще позволи на богатите страни да спестят парите на данъкоплатците и да избегнат обвинения в собствените си държави;

- от друга, подобна мярка би била прецедент за еврозоната.

Ако Гърция се обърне към МВФ това ще е ужасно за политическия процес в Европа, казва Стюарт Бенет от Креди Агрикол пред агенция Bloomberg. "Това ще минира доверието в еврото", подчертава той. Според него единната валута ще падне до 1.33 долара в края на юни и до $1.28 през септември.

Според CMC Markets, цитирани от БТА, нивото от $1.28 може да бъде достигнато още в края на април, тъй като има вероятност МВФ да накара Гърция да напусне временно еврозоната. Подобна идея преди време лансира проф. Мартин Фелдстейн.