Близо три дузини световни фармацевтични компании в писмо до ръководителя на Европейската комисия поискаха помощ за поддържане на дейността си в ЕС. Това става на фона на заплахите от мита върху вноса в САЩ, пише френският бизнес вестник Les Echos.

В писмото, изпратено до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, въпросните компании - включително Pfizer и AstraZeneca - казаха, че са изправени пред по-ниски цени в Европа в сравнение със Съединените щати, където лекарствата се продават на цени, които средно са два пъти по-високи от тези в някои европейски страни, като Франция, съобщи Les Echos.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че смята да наложи мита върху вносните фармацевтични продукти в близко бъдеще.

Компаниите също така поискаха от ЕС да опрости регулациите, отбелязвайки, че в момента компаниите трябва да провеждат многостранни клинични изпитания за лекарства, се казва в писмото.

Български анализатори обясниха защо с идването на Тръмп златото ще поскъпва, а инфлацията ще расте

Български анализатори обясниха защо с идването на Тръмп златото ще поскъпва, а инфлацията ще расте

Икономическата политика на президента на САЩ е въможно да доведе не само до търговска, но и до валутна война, коментираха Макс Баклаян и Стоян Панчев

Фармецевтичната индустрията също така в писмото до ЕК казва, че се противопоставя на таксата, която секторът скоро ще трябва да плати за пречистване на отпадъчни води от микрозамърсители, пише Les Echos.

В продължение на десетилетие "фармацевтичната индустрия възстановява изцяло увеличението на разходите, свързани с иновативните лекарства", се казва в писмото, по информация на френското издание.

"Надяваме се да работим заедно през следващите седмици, за да гарантираме, че тези предложения ще станат реалност в полза на пациентите и икономическото развитие в Европа", се добавя още в писмото.

Миналата седмица европейски фармацевтични компании по време на среща посочиха пред Урсула фон дер Лайен, че американските мита ще ускорят пренасочването на индустрията от Европа към САЩ.

Китай държи повече козове в търговската война, отколкото Тръмп предполага

Китай държи повече козове в търговската война, отколкото Тръмп предполага

Китай използва многопластова стратегия в търговската война, демонстрирайки икономическа независимост и геополитическа дълбочина, които поставят САЩ в уязвима позиция.

Европейските фармацевтични гиганти напоследък разширяват производствените мощности в Съединените щати, допълва Reuters.

Всъщност САЩ са най-големият пазар по продажби за големите фармацевтични компании, а Европа и Съединените щати имат взаимосвързани вериги за доставки на лекарства. Износът на медицински и фармацевтични продукти от ЕС за САЩ възлиза на около 90 милиарда евро (101,49 милиарда долара) през 2023 г., според данните на Евростат.

Дания удвои прогнозата си за ръста на своя БВП - основно заради възхода само на една компания

Скандинавска страна удвои прогнозата си за ръста на своя БВП - основно заради възхода само на една компания

Огромната компания стана най-скъпата в Европа за 2023 г.