Европейските производители на лекарства настояват Европейският съюз да разреши по-високи цени на медикаментите, съобщава Ройтерс. Според водещите компании в сектора без по-силни инвестиционни стимули ЕС рискува сериозно изоставане спрямо Съединените щати, където търговските заплахи доведоха до вълна от нови фармацевтични инвестиции.

Главният изпълнителен директор на AstraZeneca, Паскал Сорио, заяви, че както Европа е увеличила разходите си за отбрана, сега трябва да предприеме същия подход и в здравеопазването, за да защити своя здравен суверенитет на фона на променящия се световен ред.

"Европа харчи значително по-малък дял от БВП за иновативни лекарства в сравнение със САЩ. В резултат на това регионът изостава в привличането на научноизследователска и развойна дейност, както и в производствените инвестиции, което излага на риск способността му да гарантира здравето на своето население", коментира Сорио.

Изказването му последва писмо, публикувано във Financial Times от изпълнителните директори на швейцарския фармацевтичен гигант Novartis и френската Sanofi. В него се посочва, че строгият контрол върху цените на лекарствата в Европа възпрепятства иновациите и прави региона по-малко привлекателен за инвеститори — за разлика от САЩ и Китай, където развитието на индустрията се насърчава.

$50 милиарда за 5 години: И швейцарската Roche инвестира в Щатите, увеличава служителите си с 50%

$50 милиарда за 5 години: Пореден европейски фармацевтичен гигант инвестира в Щатите, увеличава служителите си с 50%

В момента за компанията в САЩ работят 25 000 души в общо 24 обекта

Писмото е продължение на по-ранна инициатива от преди две седмици, адресирана до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Тогава над 30 изпълнителни директори от сектора, включително ръководителите на Bayer, Eli Lilly, Novo Nordisk и AstraZeneca, подписаха апел за по-активна подкрепа на фармацевтичната индустрия в контекста на митническите заплахи от страна на САЩ. В документа се настоява Европа да преосмисли ценовата си политика спрямо лекарствата.

Според неназован източник на Ройтерс, главният изпълнителен директор на Sanofi, Пол Хъдсън, е отправил критики към европейските правителства, че не влагат достатъчно за иновации.

Според анонимния източник, запознат със спецификите на сектора, директното сравнение между каталожните цени в САЩ и Европа не е реалистично, но съпоставянето на нетните цени — тези, които действително се заплащат след отстъпки, изглежда като постижима цел.

Швейцарски фармацевтичен гигант планира инвестиции от $23 милиарда в САЩ

Швейцарски фармацевтичен гигант планира инвестиции от $23 милиарда в САЩ

Те ще бъдат реализирани за 5 години