Социалистическото правителство на Франция, което дойде на власт преди по-малко повече от две седмици е принудено да вдигне данъци и да съкрати разходи в рамките на борбата с дефицита на държавния бюджет, пише днес агенция Bloomberg,
Както съобщават от кабинета на премиера Еро за сметка на повишаването на налозите правителството смята да напълни бюджет с допълнителни 7,2 млрд. евро. И по специално Франция ще въведе по-високи ставки в облагането на богатите си граждани - до 75 но сто, за французите с доход над 1,3 млн. евро годишно. Мярката ще бъде въведена от 2013 г. и от нея се очаква в държавната хазна да влезнат 2,3 млрд. евро
Тези високи подоходни данъци действаха и преди в страната, но бяха отменени от предшественика на Франсоа Соланд - Никола Саркози. Десният президент смяташе, че по този начин ще стимулира богатите французи да харчат и инвестират повече в родната си страна.
Социалистическото управление на Франсоа Оланд има намерение и да отмени редица облекчения за компаниите, да вдигне някои данъци във финансовия и енергийния сектори. Общо от тези мерки кабинетът се надява в хазната да влезнат допълнително около 1,5 млрд. евро.
Но правителството е решено да направи някои съкращения в разходната част н а държавния бюджет. Например, да и намалява с 2,5 на сто заетите в публичния сектор в следващите няколко години. Осевн това да свие с 10 на сто ежедневната издръжка на всеки чиновник, вкл. разходите за транспорт и обучение.
Давайки личен пример Франсоа Оланд намали заплатата си от 14 хиляди на 10 хиляди евро месечно.
Вчера Сметната палата на Франция съобщи, че правителството е длъжно да съкрати бюджетните разходи за 2013 г. с 33 млрд. евро, за да изпълни изискването на приетия от ЕС фискален пакт за дефицит до 3 на сто от националния БВП.
Одиторите отбелязаха, че постигането на тези цели само по пътя на увеличаването на данъците е невъзможно.
Изданието отбелязва сложната ситуация за новия президент Оланд - той победи на изборите под лозунга за прекратяване на тежките програми за икономии и обеща да увеличи държавните разходи за стимулиране на заетостта и стопанския растеж.