През 2024 г. институционален сектор "Държавно управление" отчита бюджетен дефицит от 6,158 млрд. лв., или 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), по предварителни данни на Националния статистически институт (НСИ).
Съгласно изискванията за страните от ЕС, бюджетният дефицит не би трябвало да надвишава 3% от БВП за съответната страна. Това е един от основните критерии, които трябва да се спазят за присъединяване към еврозната.
А конкретно в подсектор "Централно управление", дефицитът за 2024 г., по предварителни данни, е в размер на 5,277 млрд. лв., или 2,6% от БВП.
Подсектор "Местно управление" е реализирал дефицит от 810 млн. лв., а подсектор "Социалноосигурителни фондове" е на дефицит от 71 млн. лева.
Дългът на Република България за 2024 г. е в размер на 48,846 млрд. лв., или 24,1% от БВП. В рамките на Европейския съюз, допустимият размер на държавен дълг е до 60% от БВП на съответната страна.
Статистическата информация за дейността на институционален сектор "Държавно управление", включително за дълга, дефицита и излишъка, се изготвя по хармонизирана методология на ЕС, уточняват от НСИ.

Австрия е пред свръхдефицит за тази година?
Възможно е ЕК да започне процедура за прекомерен дефицит
В изпълнение на Регламент на Съвета № 479/2009 за прилагане на Протокола за процедурата при прекомерен дефицит, всяка държава членка предоставя на Евростат (ЕК) предварителни данни за дефицита/излишъка и дълга за отчетната година към 31 март на следващата година и окончателни данни - към 30 септември на следващата година.
Само преди седмица НСИ изнесе данни, според които годишната инфлация у нас се стабилизира на февруарското ниво от 4%, докато инфлацията на месечна база за забави до 0,2% от 0,6% през февруари, а за януари ръстът беше 2%. Така инфлацията в нашата страна на годишна база остава за втори пореден месец най-високата от декември 2023 година.
Средногодишната инфлация за периода април 2024 - март 2025 г. спрямо периода април 2023 - март 2024 г. е 2,6%, докато от началото на годината (март 2025 г. спрямо декември 2024 г.), инфлацията у нас се повишава с 2,8 на сто.
Инфлацията, изчислена по хармонизираната методология на ЕС, е друг важен критерии, който трябва да бъде спазен за присъединяване към еврозоната.