Цените на петрола спадат във вторник на фона на нова вълна от карантинни мерки в Европа заради подновеното нарастване на случаите с коронавирусна инфекция.

В редица щати на САЩ, включително Ню Джърси и Мичиган, броят на новите случаи на COVID-19 също се увеличава. Разпространението на тази тенденция в други региони на Съединените щати може да подкопае усилията на властите да отворят икономиката.

"Ваксинациите напредват добре, но краткосрочните рискове остават високи", цитира MarketWatch анализаторът на Oanda Едуард Моя.

Цената на майските фючърси за сорта Brent на лондонската фондова борса ICE Futures към 9,20 ч. българско време бе 68,31 долара за барел, което е с 0,57 долара под цената в края на предходната сесия. В резултат на търговията в понеделник тези контракти поевтиняха с $0,34 (0,5%) - до $ 68,88 за барел, въпреки че в хода на сесията цената им се повиши над $ 70 за барел.

Априлските фючърси за суровия американски петрол WTI при електронна търговия на Нюйоркската стокова борса (NYMEX) в същото време се търгуват по 64,86 долара за барел, което е с 0,53 долара под нивото в края на предходната сесия . В понеделник стойността на тези договори спадна с 0,22 долара (0,3%) - до 65,39 долара за барел.

"Цените на петрола падат, тъй като пазарът продължава да се съмнява дали възходящата тенденция, която започна тази година, ще продължи в дългосрочен план. Масовата ваксинация остава ключов фактор за повишаване на перспективите за търсенето на петрол. Но съществуват и опасения относно бъдещото предлагане ", каза Роби Фрейзър, анализатор в Schneider Electric.

ОПЕК + продължава да ограничават добива, докато американските производители на шистов петрол, които традиционно са увеличават производството при сегашното ниво на цените, "този път действат по-предпазливо, тъй като се фокусират върху положителен паричен поток и ограничават нови заеми. Това прави стратегията OPEC + по-ефективна ", отбелязва Фрейзър.