Ще отнеме малко повече време, отколкото много хора си мислят, докато инфлацията ще спре да бъде проблем в Турция. Това заяви президентът на страната Реджеп Тайип Ердоган, признавайки икономическите и икономическите предизвикателства, които според него остават неразрешени, пише Daily Sabah.
"Дисбалансите, причинени от пандемията, все още не са коригирани напълно и инфлацията, която достигна най-високите си нива от 70 години, ще отнеме повече време, за да престане да бъде проблем", заяви Ердоган по време на среща на турски изпълнители на международни проекти на събитие в столицата Анкара.
Годишната инфлация в страната падна под 52% през август в сравнение с пика си от 75% през май. Очаква се резкият спад да продължи на фона на агресивна кампания на затягане, предприета от централната банка. От юни миналата година финансовата институция повиши лихвените проценти с 4150 базисни пункта до 50% и поддържа тезата, че ще запази паричната си политика строга, докато инфлацията не се изравни с поетите цели.
Източник: EPA/БГНЕС
Банката прогнозира, че инфлацията ще се забави до 38% в края на тази година и до 14% през следващата, като ще спадне допълнително до 9% до края на 2026-а година. Актуализираните прогнози за средносрочната икономическа програма на правителството, публикувани миналата седмица, предвиждат спад на инфлацията до 41,5% до края на годината. Прогнозира се тя да намалее до 17,5% до края на 2025 г. и до 9,7% до 2026-а година.
Същевременно Ердоган предупреди, че докато Турция е покрила значителна територия в много области, глобалните икономически сътресения, изострени от пандемията от Covid-19, тепърва ще се стабилизират. Президентът признава лек спад в приходите от проекти за турските изпълнители тази година, но изразява увереност за бързо възстановяване в близко бъдеще.
Турция има 243 компании, работещи в международен план. Тя се нарежда на второ място след Китай по отношение на броя на изпълнителите на големи бизнес проекти и се нарежда сред първите осем страни в световен мащаб по приходи, според последния списък на 250-те най-добри международни изпълнители, публикуван от списание ENR.
"Успехът на нашите строителни фирми в чужбина демонстрира силата на турската икономика и нейните човешки ресурси", заяви Ердоган.
Секторът дава работа на около 6 милиона души както пряко, така и непряко в Турция. Турските строители са предприели проекти на стойност около $515 милиарда в 137 страни през последните 52 години. Ердоган припомни, че миналата година за първи път брутният вътрешен продукт (БВП) на страната надхвърли $1,1 трилиона.
Лидерът на страната отбелязва постижението в износа, който достигна връх от $256 милиарда през 2023 г., в сравнение с едва $36 милиарда през 2002-ра година. Голям подем бележи и туризмът, където Турция отбеляза скок от 13 милиона туристи през 2002 г. до близо 57 милиона днес.