Турция е отправила официално искане да се присъедини към икономическата организация БРИКС (първоначално включваща Бразилия, Русия, Индия, Китай и ЮАР). С тази своя стъпка съседката на България очевидно има за цел да засили влиянието си на глобално равнище и да установи нови отношения отвъд традиционните си съюзници на Запад, предава Bloomberg, цитирайки свои източници.

След като преговорите за присъединяването на Турция към Европейския съюз забуксуваха все по-тежко по време на управлението на Реджеп Таип Ердоган, днес Анкара явно смята, че геополитическият център се измества от развитите икономики.

Снимка 622886

Източник: iStock

Според източниците на Bloomberg, които са пожелали анонимност, Турция е подала молба за присъединяване към алианса БРИКС още преди няколко месеца заради недоволството с именно от липсата на напредък за присъединяване към ЕС. Към момента от външното министерство и президентството нито отричат, нито потвърждават твърденията.

Турция оценява потенциалните икономически ползи от членство в БРИКС

Турция оценява потенциалните икономически ползи от членство в БРИКС

Какво ще се промени ако страната влезе в организацията?

В началото на тази година към БРИКС се присъединиха Иран, Обединените арабски емирства, Етиопия и Египет. Саудитска Арабия също беше поканена, но все още не се е присъединила. 

Според някои твърдения ново разширяване може да се обсъди по време на срещата на върха в Казан, Русия, която ще се проведе между 22 и 24 октомври. Очаква се интерес за присъединяване да проявят и Малайзия, Тайланд и Азербайджан.

Снимка 642575

Източник: EPA/БГНЕС

Потенциалните ползи на Анкара

Както Money.bg вече писа, докато БРИКС се разширява, за да предизвика доминирания от Запада глобален финансов и търговски ред, потенциалното членство на Турция в блока от големи развиващи се икономики, към който Анкара изразява желание да се присъедини, може да донесе значителни взаимни ползи и за двете страни. Това написа в началото на юли турската медия Daily Sabah, цитирайки местни икономисти.

По същото време турският външен министър Хакан Фидан заяви, че Анкара "провежда разговори и преговори със страните от и тези разговори преминават през етап на еволюция".

Някои анализатори твърдят, че блокът, представляващ някои от водещите нации в света по отношение на население, индустриална мощ и богати енергийни ресурси, бързо напредва като потенциален противовес на съществуващия световен ред. Други анализатори са на мнение, че организацията никога няма да може да се мери по политическа сила и икономическа мощ с Европейския съюз и САЩ.

Въпреки различните твърдения и мнения, БРИКС в момента представлява около 40% от световното население и повече от една четвърт от световния брутен вътрешен продукт (БВП), като този брой навярно ще нараства.

Вместо ЕС? Обмисля ли Сърбия присъединяване към...БРИКС

Вместо ЕС? Обмисля ли Сърбия присъединяване към...БРИКС

На запад или на изток ще поеме Белград е въпрос от ключово значение за бъдещето на страната

Наскоро се появиха спекулации, че Сърбия също обмисля възможност за членство в групата, отново заради бавните преговори за присъединяване в Евросъюза, но за момента Белград отрича подобни твърдения.