Турция е отправила официално искане да се присъедини към икономическата организация БРИКС (първоначално включваща Бразилия, Русия, Индия, Китай и ЮАР). С тази своя стъпка съседката на България очевидно има за цел да засили влиянието си на глобално равнище и да установи нови отношения отвъд традиционните си съюзници на Запад, предава Bloomberg, цитирайки свои източници.
След като преговорите за присъединяването на Турция към Европейския съюз забуксуваха все по-тежко по време на управлението на Реджеп Таип Ердоган, днес Анкара явно смята, че геополитическият център се измества от развитите икономики.
Източник: iStock
Според източниците на Bloomberg, които са пожелали анонимност, Турция е подала молба за присъединяване към алианса БРИКС още преди няколко месеца заради недоволството с именно от липсата на напредък за присъединяване към ЕС. Към момента от външното министерство и президентството нито отричат, нито потвърждават твърденията.
В началото на тази година към БРИКС се присъединиха Иран, Обединените арабски емирства, Етиопия и Египет. Саудитска Арабия също беше поканена, но все още не се е присъединила.
Според някои твърдения ново разширяване може да се обсъди по време на срещата на върха в Казан, Русия, която ще се проведе между 22 и 24 октомври. Очаква се интерес за присъединяване да проявят и Малайзия, Тайланд и Азербайджан.
Източник: EPA/БГНЕС
Потенциалните ползи на Анкара
Както Money.bg вече писа, докато БРИКС се разширява, за да предизвика доминирания от Запада глобален финансов и търговски ред, потенциалното членство на Турция в блока от големи развиващи се икономики, към който Анкара изразява желание да се присъедини, може да донесе значителни взаимни ползи и за двете страни. Това написа в началото на юли турската медия Daily Sabah, цитирайки местни икономисти.
По същото време турският външен министър Хакан Фидан заяви, че Анкара "провежда разговори и преговори със страните от и тези разговори преминават през етап на еволюция".
Някои анализатори твърдят, че блокът, представляващ някои от водещите нации в света по отношение на население, индустриална мощ и богати енергийни ресурси, бързо напредва като потенциален противовес на съществуващия световен ред. Други анализатори са на мнение, че организацията никога няма да може да се мери по политическа сила и икономическа мощ с Европейския съюз и САЩ.
Въпреки различните твърдения и мнения, БРИКС в момента представлява около 40% от световното население и повече от една четвърт от световния брутен вътрешен продукт (БВП), като този брой навярно ще нараства.
Наскоро се появиха спекулации, че Сърбия също обмисля възможност за членство в групата, отново заради бавните преговори за присъединяване в Евросъюза, но за момента Белград отрича подобни твърдения.