Японските акции загубиха значителна стойност в днешната търговия, като индексът Topix падна под 1,400 пункта за пръв път от две години. Това се дължи на притеснения за рецесия в американската икономика, обяснява Bloomberg.

Стремителното падане на котировките на Токийската фондова борса, продължаващо от петък, не е свързано с тенденции в японската икономика, заяви на пресконференция в Токио генералният секретар на кабинета на министрите на Япония Нобутака Матимура.

„Имам впечатление, че падането на котировките няма отношение към същността на японската икономика", казал е той, цитиран от кореспондента на РИА в Токио. Според него, виновник за пониженията в Япония е американският фондов пазар.

„Говори се, че същественият фактор в дадения случай е ситуацията на чуждестранните фондови и стокови пазари. Той в голяма степен отразява понижението на курса на американските акции", твърди Макимура.

Индексът Nikkei, отразяващ котировките на акциите на 225 водещи японски компании, затвори на равнище 14,500.55 (минус 1.3%). Това е по-ниско от най-слабото представяне за 2007 година (14837). Най-сериозни бяха загубите на Nintendo, Komatsu, Nippon Steel.

Експертите считат, че основните причини за падането на акциите са резкият скок в цените на петрола и „неспокойната атмосфера в икономиката на САЩ" - най-голям експортен пазар на Япония. Икономистът от Харвард Фелдщайн, който оглавява групата, събираща данни за икономическите цикли в САЩ, твърди, че възможността най-голямата икономика в света да изпадне в рецесия е над 50%.

Днес йената падна спрямо 15 от 16 водещи световни търговски валути. Според агенция Bloomberg причина за това са спекулации, че японските инвеститори прехвърлят парите си в чужбина в търсене на по-висока възвращаемост.

Така седем дневното поскъпване спрямо долара се преустанови - банките и брокерите в Япония искат тази седмица да наберат 200 млрд. йени, или $1.8 млрд., във взаимни фондове, които да се фокусират на чуждите пазари.

Ниските лихви в Япония принуждават индивидуалните инвеститори да влагат парите си в чужбина. Това натежава върху йената. Само за седмицата завършила на 22 декември 2207, японски инвеститори са вложили 430 милиарда йени в чуждестранни бонове и други ценни книги.

Според специалист в Mizuho Corporate Bank в Токио, много играчи върху опции предполагат, че низходящият курс на долара спрямо йената ще се запази. Волатилността (нестабилен курс) между двете валути също е широко очаквана.