Новият тръбопровод ще заобиколи териториите на страните и чиновниците на двете държави съжаляват за пропуснатите възможности и търсят виновните за подобен развой на събитията.
Официалните лица на двете държави се стараят да не коментират неизгодната за тях ситуация. Но анонимни информатори в правителствата и в съответните ведомства на Турция и Украйна твърдят, че като цяло оценките са негативни - никой не би искал да загуби парите за транзита.
Дори вчера стана ясно, че енергийното министерство на Украйна се е заело със самокритика, оценявайки алтернативния проект като „закономерно следствие от недалновидна политика".
Шефът на ПР в „Нафтогаз Украины"даже е посочил: „Украйна днес жъне плодовете на бездарно управление на нефтогазовия сектор през 2005 и началото на 2006 ... когато бяха разрушени отношенията с Газпром. В следствие се появяват обходни маршрути като нефтопровода Бургас-Александруполис или South Stream".
Трябва да сме наясно, че ако и двата проекта, за които говори украинският специалист, се реализират (което е много вероятно предвид топлите отношения на Газпром с италианската Eni и засилващите се политически връзки между Москва и Атина), значението на България като разпределителен център на руския газ ще бъде съществено.
Геополитическата важност на страната ни ще нарасне, което в политически свят на постоянно балансиране на сили очевидно ще бъде за сметка тежестта на думата на Анкара и Киев.
Агенция Reuters е разбрала от източник в Министерството на енергетиката на Турция, че там също няма оптимизъм за обиколните пътища за транспортиране на въглеводородни горива. Освен това, повишава се възможността Газпром да не се присъедини към проекта Nabucco, за който Анкара лобира активно.
Шансовете Турция да се превърне в основен транзитен възел за енергийните доставки от страните на Каспийския регион и Централна Азия в Европа с всеки подобен проект се снижават. Сега е нужна вече подкрепата на Русия, за да заработят тръбите на Nabucco.
Беларус, макар че може сериозно да загуби от проекта, засега не реагира, и може би това се дължи на строгата административна дисциплина в тази страна.
Според първоначалните коментари, Турция и Украйна не са се отказали от надеждите си да повлияят на обидните за тях планове на Газпром. В двете страни се говори за изгодния украински маршрут и възможностите Газпром да се включи към Nabucco.
„На днешен ден може да се мине и без строителство на вещаещия разходи подводен участък: руският газ в България може да се доставя по украинската газотранспортна система през Румъния и инвестициите за разширяване на това направление са няколко порядъка по-малки, отколкото строителството на нов газопровод.
„Това е най-оптималният от икономическа гледна точка път на руския газ в Южна и Централна Европа", посочва специалистът от „Нефтогаз Украины".
Не е изключено, че в скоро време Газпром ще получи предложение да доставя газ по тръбопровода Nabucco. Това е съобщил вчера вицепрезидентът на Nabucco Gas Pipeline International Йохан Галисти.
Но както и преди, на Русия не се дава пълноправно участие като акционер, а само ролята на доставчик. Знаем, че Газпром си поставя по-високи цели.
Експертите на „Независимая газета" твърдят, че от самото начало на обявяването на проекта за строителство на „Южен поток" е било ясно, че Украйна и Турция ще бъдат против. Припомняме, „Южен поток" ще излиза от руската КС „Береговая" и по дъното на морето ще стига до българския бряг. Трасето ще е 900 км, на места дълбочината ще стига 2 км.
Европейският съюз може само да приветства строителството на алтернативен газопровод, счита НГ. Потребностите на ЕС нарастват и само Nabucco може и да не е достатъчен.
България и Гърция вече заявиха желанието си за участие в проекта - ежегодно за транзит те могат да вземат по $300 млн.
За да отложи колкото се може назад във времето строителството на „Южен поток", Турция ще предложи на Русия да се присъедини към Nabucco, още повече, че вече има инфраструктура за това - тръбопроводът „Син поток", който може да се включи към Nabucco.
Има вариант, че подобен развой на събитията е бил заложен от самото начало - размишляват журналистите Но в този случай строителството на „Южен поток" ще бъде отложено за неопределен срок, което, отчитайки стратегическата важност на съглашението, засега изглежда малко вероятно.
friend
на 28.06.2007 в 17:08:53 #9Bateto, И теб те питам За какво и от кого ще ги вземаме тези 300 милиона? А за политиците няма да говорим
Bateto
на 28.06.2007 в 16:32:54 #8Е, нали тези газопроводи били инструмент за осъществяване на политически натиск, как изведнъж всички ги заискаха. Аз лично мисля, че България ще спечели много от този проект.
friend
на 28.06.2007 в 15:50:13 #7marana За какво ще ги вземаме тези 300 милиона? А за политиците няма да говорим
marana
на 28.06.2007 в 15:42:44 #6френд, страната ни печели ако след евентуално време се появят политици които искат да вземат решения - тежест на техните решения. и $300 млн. годишно само от южен поток
friend
на 28.06.2007 в 15:30:07 #5max Какво печели България от такъв газопровод, от нефтопровода и АЕЦ Белене?
Неделчо Съботинов
на 28.06.2007 в 15:02:47 #4Мммм това не е нюза, незнам там кво пробутват...
kaloian
на 28.06.2007 в 14:23:45 #3споко - община Созопол ще протестира срещу Бургас - Александрополис и няма да го изградят
maxim
на 28.06.2007 в 13:42:17 #2US ARMY, според мен твойте коментари нямат нищо общо с действителността, но айде...
Panther
на 28.06.2007 в 13:07:09 #1Украинците и Турците като са много отворени - сега ще гризкат дръвцето.