Жителите на Турция са похарчили повече от $2,5 милиарда за закупуване на недвижими имоти в чужбина миналата година, според официални данни, цитирани от Daily Sabah. За тази година прогнозата сочи запоще по-голям ръст. Турските граждани са привлечени до голяма степен от програмите за златни визи, като Дубай и Гърция доминират в търсенето.
Разходите отбелязват ръст от 20,5% в сравнение с 2024 г., според данните за платежния баланс, публикувани от Централната банка на Република Турция (CBRT). Възходящата тенденция продължава и през януари 2025-а, като вече до момента са похарчени над $144 милиона за покупки на жилища.
Търсенето на имоти извън граница се движи и от скока на цените в Турция, което влошава възвръщаемостта на инвестициите. През последните години турците избраха активи като недвижими имоти, за да защитят спестяванията си на фона на висока инфлация.
Байрам Текче, председател на борда на Асоциацията на износителите на услуги за недвижими имоти (GIGDER), отбелязва, че годишните покупки на недвижими имоти в чужбина от турци са били оценени на около 130 милиона долара само преди пет до 10 години, но са се увеличили значително през последните години. Според него основната причина турците да купуват имоти в чужбина е да си осигурят "златни визи" за по-лесно пътуване.
"Златните визи позволяват на хората да пътуват свободно. Турците предпочитат дестинации като Дубай и Гърция за инвестиции в имоти. Гърция е особено привлекателна, защото инвестиция от 250 000 евро (270 490 долара) предоставя на купувачите достъп до всички страни от ЕС", коментира Текче.

Източник: iStock
Той добавя, че тези програми се пренасочват към страни, нуждаещи се от инвестиции; например, докато преди това Испания и Португалия бяха популярни, техните визови програми бяха спрени, проправяйки пътя за Унгария да стартира подобна програма за €250 000.
Като второстепенна причина експертът подчертава, че инвеститорите, които купуват жилища за отдаване под наем, все повече търсят чужбина, посочвайки нарастващите предизвикателства между наемодатели и наематели в Турция като фактор, ускоряващ тази тенденция.
Програми, удобни за инвеститорите
Брокерите посочват, че докато търсенето на международните инвеститори за турски недвижими имоти намалява, интересът на местните инвеститори към чуждестранни имоти се покачва.
"За да се обърне тази тенденция, процесите за международните инвеститори, като получаване на разрешителни за пребиваване, абонаменти за електричество и вода, трябва да бъдат рационализирани. Повече ресурси трябва също да бъдат разпределени за международни промоции и трябва да бъдат разработени благоприятни за инвеститорите визови програми", подчертават от Асоциацията на износителите на услуги за недвижими имоти.
Имотите в чужбина обикновено започват от $300 000, като турците харчат средно $500 000 за имот. Най-важният фактор при закупуване е дали имотът може да генерира приходи от наем.
"През последните години турците все повече се обръщат към Дубай за инвестиции в недвижими имоти. Твърди се, че атрактивните доходи от наеми в Дубай и необлагаемите инвестиционни възможности привличат както индивидуалните, така и корпоративните инвеститори", отбелязва Йозден Чимен, главен изпълнителен директор на Parcel Estates.
Турските купувачи на недвижимо имущество са на седмо място сред най-големите инвеститори в Дубай, след тези от Индия, Великобритания, Русия, Китай, Пакистан и Съединените щати.
"Вярвам, че до края на 2025-а година Турция може да бъде сред първите пет държави, които инвестират в пазара на недвижими имоти в Дубай."
Брокерът прогнозира, че инвестициите, направени от турци в Дубай миналата година, могат да генерират над $150 милиона приходи от наеми тази година.
От друга страна, турските строителни компании играят съществена роля в мащабни проекти в Дубай, включително в инфраструктура, изграждане на метро, магистрален и жилищно строителство.