1 милиард евро ще бъдат осигурени на страните членки през 2015 г. за създаването на работни места на 650 хиляди младежи благодарение на промени в правилата на Европейския социален фонд, одобрени днес от Европейския парламент. Това финансиране по Инициативата за младежка заетост е допълнение към средствата на Европейския социален фонд, предназначени за 20 страни членки с региони, в които младежката безработица надхвърля 25%, съобщават от ЕП.

Броят на младежите между 15 и 25 години, които не работят, не учат или не са на стаж, тревожно нараства, по-специално в страните членки с най-големи трудности в съфинансирането на европейските програми. Това прави особено важно осигуряването на средства в началото на проектите за създаване на заетост.

Средствата за Инициативата за младежка заетост за периода 2014 -2020 г. са 3,2 милиарда евро, към които ще се добавят още най-малко 3,2 милиарда евро за страните членки от Европейския социален фонд. До февруари тази година Европейската комисия е одобрила 28 от общо 34 оперативни програми за младежка заетост, всяка от които може да получи до една трета от полагащите ѝ се средства, веднага щом промените в правилата влязат в сила.

Одобрените 1 милиард евро за Инициативата за младежка заетост, които ще бъдат на разположение през тази година, ще повишат приноса на ЕС в разходите по проекти от 1- 1,5% до 30% през 2015 г. Но това не са нови средства, тъй като парите вече са били предвидени за Инициативата за младежка заетост.

Страните, които се възползват от инициативата, са Белгия, България, Хърватия, Кипър, Чехия, Франция, Гърция, Унгария, Ирландия, Италия, Латвия, Литва, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Испания, Швеция и Великобритания.

Страните членки ще могат да започнат проектите, от които имат нужда, а дейностите по инициативата трябва да бъдат изпълнени до края на 2018 г. Прогресът в първите години ще бъде от решаващо значение за цялостния успех на инициативата.

Сега промените в правилата трябва да бъдат одобрени от Съвета на Европейския съюз и ще влязат в сила на следващия ден след публикуването им в Официалния вестник на ЕС.