Американската валута поевтиня спрямо основните валути вчера, тъй като икономическите данни за САЩ накараха играчите на пазара да купуват евро и да продават долари. Отново се появи несигурността за това, кога Федералният резерв ще започне да вдига основните лихви.

Вече втора поредна сесия доларът се понижава, след като индустриалното производство в САЩ отчита най-големия си спад за последните две и половина години, коментират от Бул Тренд Трейдър.

Според наблюдатели, търговците на валути са станали изключително чувствителни към икономическите показатели, защото те дават насоки з а времето когато ФЕД ще повиши основната лихва в САЩ. A нейното вдигане ще доведе до поскъпване на долара и прилив на инвестиции в страната.

Eврото, което след вчерашните решения на ЕЦБ да запази лихвените равнища, бе на загуба спрямо долара, постепенно обърна посоката и реализира печалби. Единната валута се възстанови, въпреки потвърдената парична политика на централната банка на еврозоната.

Така еврото излезе на печалба от 0,24% до 1.0701, след като по-рано през сесията достигна връх на 1.0744. Последно доларът бе на загуба от 0,15% спрямо йената до 119.09, след като по-рано достигна най- ниската си стойност за последната седмица и половина на 118.79 йени. Американската валута реализира загуба от 0,72% спрямо швейцарския франк, достигайки едноседмично дъно на 0.9630.

Индексът, който измерва силата на долара спрямо кошница от шест основни валути, реализира загуба от 0,38% до 98.355, след като достигна почти едноседмично дъно на 98.216.

Златото поскъпна с 1% до над 1 200 долара за тройунция в сряда, след като доларът поевтиня, но силата на американските и европейските акции лимитира печалбите на жълтия метал.

Спот златото се вдигна с 1% до 1 202.38 долара за тройунция. Aмериканските фючърси върху злато с доставка през юни поскъпнаха с 8.40 долара или 0,7% до1 201.30 долара за тройунция.

Печалбите на златото обаче бяха ограничени от силата на европейските акции, които достигнаха 14-годишен връх.

Данни показаха, че китайската икономика е нараснала с 7% през първото тримесечие, което е най-бавното темпо за последните 6 години и предполага, че физическото търсене при вторият най- голям консуматор на метала в света тази година ще остане слабо.

Премиите за физическо злато на шанхайската борса нараснаха до около 3-4 долара за тройунция, като за сравнение в началото на седмицата те бяха около 1 долар.

Сред останалите благородни метали, среброто поскъпна с 1,5% до 16.38 долара за тройунция, платината поскъпна с 0,7% до 1 159 долара за тройунция, а паладият спечели 1,1% до 768.50 долара за тройунция.