Щатският долар се бори да се възстанови, откакто президентът Доналд Тръмп обяви своите тарифи за "Деня на освобождението" в началото на април, като някои анализатори очакват, че спадът на долара не е приключил, дори ако статутът му на световна резервна валута изглежда безопасен засега.
"Тарифните притеснения, рискът от рецесия и опасенията за фискалната политика на САЩ натежават на пазарите", заявиха стратези от BofA Global Research в четвъртък в бележка относно лихвените проценти и валутите. Тези притеснения могат да доведат до "лято на тревожност", като "надценените" щатски долари вероятно ще продължат като цяло да отслабват спрямо други широко търгувани валути, казват те.
Докато S&P 500 се възстанови, откакто Тръмп шокира пазарите с големи и мащабни тарифи на 2 април, доларът остава под натиск, се казва в бележката. Индексът на щатския долар на ICE, мярка за долара спрямо шест други основни валути, е паднал с почти 4% от въвеждането на тези тарифи от "Деня на освобождението", според данни на FactSet.
Въпреки че доларът е "намерил известно облекчение" от временното тарифно споразумение, което САЩ и Китай сключиха по-рано този месец за период от 90 дни, стратезите на BofA са "мечи" в средносрочен план, тъй като митата на сегашните нива все още би трябвало да доведат до по-високи цени и по-бавна икономическа активност, според бележката. Стратезите също така изразиха загриженост относно "перспективите за неустойчива фискална политика на САЩ".

Източник: iStock
Доларът се разпада, тъй като "геополитическите съюзи, търговските модели и инвестиционните стимули се променят", каза Дарио Пъркинс, икономист в TS Lombard, в изследователска бележка в четвъртък.
Според неговата бележка, резервният статус на валутите исторически е продължавал век.
"Официално, доминирането на долара започва в Бретън Уудс, Ню Хемпшир, през 1944 г., когато 44 държави се споразумяват за набор от нови правила за следвоенната международна парична система", пише Пъркинс, цитиран от финансовото издание MarketWatch. "Съгласно системата от Бретън Уудс всички фиксират валутните си курсове спрямо долара, а самият долар е обвързан със златото."
Въпреки че "официалната система от Бретън Уудс се разпадна, защото връзката със златото в крайна сметка става несъстоятелна", с отделянето на долара от златото от президента Ричард Никсън през 1971 г., хаотичният епизод не спира долара да "превземе международната парична система", според Пъркинс.
"Светът винаги е завиждал на статута на резервен актив на Америка", каза той. "Тъй като международната финансова система се нуждае от долара, САЩ е по-малко вероятно да преживеят "внезапно спиране" на чуждестранните инвестиции или криза с платежния баланс", каза той, отбелязвайки, че "често има борба за "безопасни" доларови активи по време на стрес".
Но администрацията на Тръмп изглежда вижда статута на долара като бреме, според Пъркинс.
"Не всеки вижда статута на резервни активи като благословия, включително видни членове на администрацията на Тръмп, които твърдят, че структурната оферта на света за щатски долар води до постоянно надценен валутен курс, изпразвайки американското производство и принуждавайки страната да поддържа вечни дефицити", пише Пъркинс. "В по-голямата си част мисленето на администрацията е погрешно, вкоренено във фундаментално неразбиране за това как работи хегемонията на долара."
Според Пъркинс, нищо в системата не "принуждава" САЩ да генерират дефицити и той не вижда "причина доларът да не се обезцени - може би значително - дори ако Америка запази доминиращата си позиция".
Според него "има голяма вероятност администрацията да постигне желанието си за по-слаба валута, именно защото прави неща, които ще навредят на американската икономика, като същевременно принуждава останалия свят да се стегне".
Въпреки това, доларът няма да загуби статута си на резервна валута, според Пъркинс.
"Засега инвеститорите просто трябва да знаят, че ерата на изключителността на САЩ е приключила и обменният курс на долара се насочва надолу", каза той. "САЩ са избрали този път, дори ако няма ясни доказателства за "прекомерно бреме"."
Никой не харесва долара
През май глобалните мениджъри на активи задържаха най-голямата си подценена позиция за долари от 19 години насам, тъй като като хаотичната търговска политика на президента Доналд Тръмп създаде апетита на инвеститорите към американските активи, показа глобалното търсене на мениджърите на фондове (FMS) на Bank of America, цитирано от "Ройтерс".
Съединените щати и Китай се споразумяват за 90-дневно търговско примирие след преговори през уикенда в Женева за преодоляване на безизходицата между двете най-големи икономики в света. Реципрочните тарифи бяха временно намалени и заедно с тях - пряката заплаха за световната икономика.
"Преди Женева настроенията на инвеститорите бяха мрачни, особено по отношение на американските активи. Майският FMS не беше толкова песимистичен, колкото априлският FMS, но достатъчно песимистичен, за да се предполага, че търговията е малко по-висока, предвид положителното прекратяване на търговската война между САЩ и Китай, което предотвратява рецесията", каза BofA.
Мениджърите на фондовете намаляват нивата си на парични средства до 4,5% от 4,8%, което често е знак за доверие, но задържа най-голямата подценена позиция в щатския долар от май 2006 г. насам, съобщи банката.
Bank of America заяви, че 75% от проучването е проведено преди преговорите в Женева. В анкетата са анкетирани 208 потребители с активи под управление на стойност 522 милиарда долара.
Една четвърт от анкетираните очакват твърдо кацане за икономиката, но това е спад от близо 50% в анкетата през април, докато мекото кацане - такова, при което икономиката лесно се предотвратява без рецесия - сега е основният сценарий, според 61% от анкетираните.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на акции на финансовите пазари.