Федералният резерв (Фед) на САЩ запази основните лихвени проценти непроменени, но заяви, че рисковете от по-висока инфлация и безработица в страната са се увеличили, което допълнително влошава икономическите перспективи, свързани с въздействието на политиката за митата на администрацията на Тръмп.
Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл заяви, че не е ясно дали икономиката ще продължи стабилния си темп на растеж или ще се срине под нарастваща несигурност и евентуален предстоящ скок на инфлацията, съобщи Reuters.
С толкова много несигурност относно това какво в крайна сметка ще реши Тръмп и какво от това ще оцелее след евентуални съдебни и политически битки, "обхватът, мащабът, устойчивостта на тези ефекти са много, много несигурни", каза Пауъл на пресконференция в края на двудневното заседание. "Така че изобщо не е ясно какъв е подходящият отговор на паричната политика в този момент. Наистина изобщо не е ясно какво трябва да направим."
"Не мисля, че можем да кажем как ще се развият нещата."
Това беше финият начин на Пауъл да каже, че централната банка на САЩ, ключов играч във формирането на икономиката, е на практика оставена настрана, докато всеобхватната политическа програма на Тръмп не влезе в пълна сила.
"Несигурността относно икономическите перспективи се увеличи допълнително", заяви ръководството на Фед в края на двудневното заседание, на което основния лихвен процент остана без промяна в диапазона от 4,25% до 4,50%. Основните лихви определени от Федералния резерв са непроменени от декември 2024 г.
На пресконференция след заседанието на Фед, председателят на Федералния резерв Джером Пауъл заяви, че "въпреки засилената несигурност, икономиката все още е в солидна позиция". Той отбеляза, че политиката на Федералния резерв ще трябва да бъде гъвкава и каза, че "вярваме, че настоящата позиция на паричната политика ни оставя в добра позиция да реагираме своевременно на потенциални икономически развития".
Пауъл също така отбеляза, че търговската политика остава източник на несигурност, което потвърждава необходимостта Федералният резерв да бъде в режим на изчакване. "Не мисля, че можем да кажем как ще се развият нещата", каза той, добавяйки: "Мисля, че има голяма несигурност например относно това, къде ще се установят политиките за митата."
Посоката на политиката на Фед ще зависи от това кой от рисковете, свързани с работните места и инфлацията, ще се развие или, в по-трудния случай - дали инфлацията и безработицата ще се увеличат едновременно и ще принудят Федералния резерв да избере кой риск е по-важен, за да се опита да компенсира с паричната политика.
По-слабият пазар на труда обикновено би засилил аргументите за намаляване на основните лихвените проценти, докато по-високата инфлация би наложила запазване на строгата парична политика.
Сегашното решение на Фед идва на фона на натиска, който президентът на САЩ Доналд Тръмп оказва над него с искане да намали основния лихвен процент, посочват анализатори.
През април Тръмп остро критикува председателя на Фед Джером Пауъл. Американският президент изрази тогава своето разочарование, че Фед не предприема агресивно намаляване на водещата лихва и коментира евентуалното "напускане" на Пауъл. Малко по-късно Доналд Тръмп заяви, че не планира да уволнява Джером Пауъл.