Председателят на Федералния резерв на САЩ Джеръм Пауъл коментира, че Фед ще изчака повече данни за посоката на икономиката на страната, преди да промени основните лихвени проценти. Пауъл характеризира неотдавнашната нестабилност на финансовия пазар като "логична обработка на драматичните промени направени от администрацията на Тръмп в тарифната политика".
"Засега сме в добра позиция да изчакаме по-голяма яснота, преди да обмислим каквито и да било корекции в нашата позиция", каза Пауъл в подготвени бележки пред Икономическия клуб на Чикаго, съобщи Reuters.
Неговите бележки отбелязаха потенциално трудна икономическа ситуация, при която която инфлацията се повишава от високите вносни мита, докато растежът и потенциалната заетост отслабват.
Фед се опитва да поддържа стабилна инфлация от 2%, като същевременно поддържа максимална заетост.
"Наистина мисля, че ще се отдалечим от тези цели. Или поне няма да постигнем никакъв напредък", поради въздействието на новите мита - които се оказаха по-големи, поне както беше обявено, дори от най-тежките сценарии, включени в първоначалните прогнози на Фед, коментира Пауъл.
Той отбеляза, че САЩ са започнали годината около пълна заетост и с инфлация, която се очаква да продължи да пада до целта на Централната банка.
Перспективата (в икономиката) сега е станала изключително несигурна, каза Пауъл, с "фундаментални промени" в политиката, които не предоставят на бизнеса и икономистите никакви ясни паралели за изучаване.
В първите си публични бележки относно неотдавнашната нестабилност на финансовите пазари обаче Пауъл каза, че смята, че пазарите на облигации и акции функционират добре, като промените в стойностите на ценните книжа показват, че инвеститорите правят преглед на новата среда.
Попитан дали има "Fed put", където Централната банка ще се намеси, ако пазарите се сринат, Пауъл каза "не". По думите му, "пазарите обработват това, което се случва, пазарите се борят с много несигурност и това означава нестабилност. Но, пазарите функционират. При условие че са в такава предизвикателна ситуация, пазарите правят това, което трябва да правят. Те са подредени и те функционират почти така, както бихте очаквали да функционират."