Посланието на инвеститорите е ясно: американската икономика вече не се намира в толкова лоша ситуация, колкото се прогнозираше по-рано тази година, пише The New York Times.

Акциите се намират на върха и продължават да поскъпват. Доходността по дългосрочните правителствени облигации, която отразява очакванията за растежа и инфлацията, също се покачва. Спредовете на корпоративния дълг показват, че инвеститорите са по-уверени в бъдещето пред бизнеса.

Кривата на доходността пък, индикатор от пазара на облигации, който преди няколко месеца би тревога за риск от рецесия, се завърна към нормалното си състояние - сигнал, който бе посрещнат с облекчение от пазарите.

Но що се отнася до икономиката, това може и да няма значение. Когато кривата на доходността предрече рецесия, такава обикновено следва без значение от следващи промени по нея.

За да разберем защо, е важно да си припомним какво значение има изобщо тази крива.

Кривата на доходността измерва разликата между лихвите по краткосрочните държавни облигации и дългосрочните такива (например 3-месечни и 10-годишни).

Обикновено, лихвите по дългосрочните лихви са по-високи, защото, както при всеки кредитополучател, правителството трябва да плати повече, за да заеме пари за 10 години, отколкото за 3 месеца. Но понякога нещата се обръщат и лихвите по краткосрочния дълг се покачват над тези по дългосрочния - сигнал, че инвеститорите очакват по-слаб икономически растеж или намаление на лихвите от страна на Федералния резерв - или и двете.

Когато това се случи, кривата се обръща. Това се случи тази година през март и привлече внимание, тъй като се смята, че обърната лихвена крива е един от най-сигурните знаци във финансовия свят, че се задава рецесия. Всяка една рецесия през последните 60 години бе предхождана от такова обръщане.

Затова връщането към нормалното състояние се приема за добър сигнал - че хората смятат, че бъдещето е светло и това е много важно за инвеститорите, посочва Джонатън Голъб, главен стратег за САЩ в Credit Suisse Securities. Важно е да подчертаем, че настроенията на финансовите пазари могат да се променят за нощ, както и че всички тези сигнали за светло бъдеще могат да изчезнат, ако инвеститорите бъдат посрещнати от доказателство, че грешат.

Последният оптимизъм неглижира продължаващите прогнози за забавяне на световната икономика, както и на тази на САЩ. Но има и причини инвеститорите да са спокойни, след като в продължение на месеци очакваха щетите от търговската война с Китай: пазарът на труда остава силен, печалбата на компаниите е по-добра от очакваната, а надеждите са, че трите намаления на лихвите тази година ще смажат колелата на икономическата машина.

Миналата седмица представители на Вашингтон и Пекин дадоха сигнал, че има прогрес в търговските преговори. И в петък доходността по 10-годишния американски дълг достигна най-високото си ниво от юли насам, а S&P 500 затвори на нов връх.

Можем ли да смятаме, че сигналът за рецесия бе грешен?

Тези, които изучават отношението на лихвената крива и икономиката подчертават, че, говорейки исторически, няма значение дали тя се е завърнала към нормалното. Ако тя един път се е обърнала, значи рецесията идва - макар и понякога да ѝ отнеме до две години.

Една причина затова е, че кривата има съвсем реален ефект върху банковата система. Банките заемат пари при краткосрочни лихви, а след това ги отдават - за 30-годишна ипотека, например, при дългосрочни.

Така че когато краткосрочните са по-високи от дългосрочните, печалбите на банките намаляват и те ограничават и кредитирането, а това е лоша новина за икономиката.

Но този път има една разлика - след като кривата се обърна, Фед намали лихвите три пъти. И анализатори смятат, че това ще има реален ефект и ще помогне на икономиката на продължи да расте. Първото намаление бе през юли - само няколко месеца след обръщането.

Когато кривата се обърна през 2006 г. на Фед трябваше цяла година преди да започне да намалява лихвите. И рецесията започна през декември 2007 г.