ГЕРБ ще спечели втори мандат заради политиката, която води, защото хората виждат, че нещо се прави. Един показателите затова е емисията еврооблигации. Тя ще доведе до понижение на лихвите, прогнозира вицепремиерът Симеон Дянков в сутрешния блок на БНТ. Той каза още, че освен Швеция, България е единствената държава в Европейския съюз, която има за тази година досега балансиран бюджет.

В понеделник България пласира петгодишни облигации при доходност 4.4%, оценявана като ниска, и при лихвен купон от 4.25%. Трябва да се има предвид обаче, че доходността зависи както от лихвата, така и от това дали книжата се продават по-евтино или по-скъпо от номинала. Тя е по-меродавният показател.

Дянков призна, че българските инвеститори са били изолирани от сделката, което е станало с подкрепата на банките, а целта е била да се получи по-голяма диверсификация.

"Чухме се с много хора, политици и Пламен Орешарски ме поздрави за емисията еврооблигации. Мартин Димитров пръв ме поздрави даже. Милен Велчев още не ми е звънял, но ми писа, че вижда, че нещата вървят добре. Иван Костов ми написа хубаво съобщение, Данчо Цонев също. Това беше първият случай, в който помолихме политическите сили в парламента ако може по-тихичко, да не критикуват толкова много преди емисията. Като мина емисията, тогава да продължат. Тук се обединиха всички, че това е добре за България", похвали се Симеон Дянков.

Той обясни, че успехът с по-ниската лихва за еврооблигациите се дължи на търпение и предварителен план, който е проработил успешно. „Имаше значение това, че миналата година рейтинговата агенция „Мудис" ни вдигна рейтинга, защото инвеститорите следят доста какво правят кредитните агенции. От друга страна пък сегашният успех ни позволява вече да се надяваме, че до края на тази година или началото на следващата година и „Стандърт енд Пуърс" - другата голяма рейтингова агенция, също ще ни вдигне рейтинга, което вече пък помага на целия бизнес. Ще помогне на банките, защото техните лихви автоматично падат, оттам след време за бизнеса и за домакинствата. Така че като цяло сме доволни", обобщи министърът на финансите.

Той не забрави да припомни, че България е и сред държавите, които са покрили всички количествени критерии за влизане в еврозоната, въпреки че на този етап това не е цел за страната ни. Дянков съобщи, че България не иска вече да влезе в т. нар. чакалня на еврозоната - ERM 2, защото след две години ще трябва да влезе в еврозоната, а бъдещето на валутния съюз не е ясно. И Дянков като премиера смята, че България няма смисъл да плаща дълговете на другите държави, които са в еврозоната, а като аргумент финансовият министър посочи Словакия, която вече изрази недоволството си от членството в еврозоната.

Дянков обеща и светло бъдеще за нарастване на доходите на българите. На въпрос защо сме най-бедната държава в ЕС, той отговори така: „В момента България е на 45% от средното ниво на доходи в ЕС и има още много какво да се прави. Преди 10 години сме били на 28%. От 2009 година до 2011 г. сме дръпнали с 3%. Макар и бавно вървим напред. Трябва да имаме средно около 3% растеж на година, вместо с 1% както е сега. В криза това е много трудно да се направи. Условието обаче това да се случи е да имаш финансова стабилност. И на мен ми се иска да имаме по-добри пенсии и заплати. Ако увеличим всичко с 30%, точно една година ще издържи държавата, след което ще се срине. Правили са го много държави - Кипър, Словения, Гърция - всичките, които сега са в спасителни пояси, без изключение са били водени от социалистически правителства.