Финансовите съвети от милиардери могат да изглеждат като пряк път към успеха. В крайна сметка, кой не би искал да се учи от някого, на когото винаги се е възхищавал? Темата "Какво би направил Бъфет/Мъск/Безос?" захранва една глобална индустрия, бълваща видеа, книги, подкасти, семинари и какво ли още не.

Когато става въпрос за съвети за пари обаче, мъдростта на милиардерите често не е приложима за обикновения човек. Порталът GOBankingRates посочва няколко основни причини да не приемате финансови съвети от топ богаташите.

Те живеят във финансова вселена, различна от нашата

Милиардерите не споделят една и съща финансова реалност с останалите от нас. Техните финансови решения се измерват в милиони или милиарди долари и често са подкрепени от анализите на елитен екип от професионалисти. Това, което работи за тях, няма да проработи за някой, който се опитва да балансира между разходи за храна, ипотека и кредитни задължения.

Богатите не си почиват: Как милиардерите превръщат скъпите си хобита в стратегическо бизнес предимство

Богатите не си почиват: Как милиардерите превръщат скъпите си хобита в стратегическо бизнес предимство

Сред най-разпространените занимания се откроява филантропията

Когато милиардер казва "поемайте големи рискове" или "нека парите работят за вас", този съвет идва от позиция на сигурност. Ако загубят състояние, те винаги могат да се възстановят. За обикновения човек дори малка финансова грешка може да има сериозни последици.

"Съветите на милиардерите трябва да се приемат с резерви, защото те са в напълно различна финансова вселена. Лесно е за милиардер да каже "Рискувайте!". Но когато обикновен човек загуби хиляди заради поет риск, това е съвсем различна история", казва Тейлър Ковар, основател и изпълнителен директор на 11 Financial.

Те пренебрегват емоционалната страна на парите

Парите са повече от просто цифри. Те са дълбоко лични и емоционални. Страх, срам и минали травми оформят начина, по който хората се отнасят към финансите си. Съветите на милиардерите обикновено пропускат това, защото те не вземат решения от позиция на недостиг.

"Повечето от нас не се стремят да изградят империи. Често просто се опитваме да постигнем спокойствие, може би да се грижим за семейството или да се пенсионираме без страх", споделя Мелиса Кокс, сертифициран експерт по финансово планиране.

В окото на урагана: Как Уорън Бъфет минимизира щетите от разразилата се икономическа буря и пак е в елитния топ 5

В окото на урагана: Как Уорън Бъфет минимизира щетите от разразилата се икономическа буря и пак е в елитния топ 5

Неговото нетно състояние е набъбнало с почти $12 милиарда от началото на годината

Просто vs сложно

Финансовите съвети на милиардерите често включват високи рискове, които имат смисъл само ако боравите със 7-цифрени суми на всекидневна база. Повечето хора се нуждаят от прости системи, които могат да им помогнат да бъдат последователни и да изградят богатство с времето. Неща като изплащане на дългове с високи лихви, изграждане на спешен фонд, постоянно инвестиране и проследяване на разходите.

Могат ли парите да купят щастие? Икономистите най-накрая имат отговор

Могат ли парите да купят щастие? Икономистите най-накрая имат отговор

Има хора, при които буквално няма "таван" - кои са те?

"Често казвам на хората, че вероятно нямат нужда от сложна финансова стратегия. Просто разберете добре бюджета си. Не можете да управлявате това, което не измервате. След това създайте план, който отговаря на вашите цели и толеранс към риска", добавя Ковар.

Вместо да се опитвате да копирате съветите на милиардерите, по-добре е да създадете прост план, отговарящ на финансовите ви цели, обобщава изданието.