В година, белязана от безпрецедентна пазарна нестабилност, инвестиционните стратегии на Уорън Бъфет за пореден път го предпазиха от финансови загуби, за разлика от доста други милиардери. Нещо повече, те го позиционираха като забележителен играч сред най-богатите хора в света.

Глобалният финансов пейзаж през 2025 година е бурен и непредвидим, особено след обявяването на всеобхватни мита от американския президент Доналд Тръмп. Този ход доведе до рязък спад на световните фондови пазари, а крайният резултат (засега) е загуба от $172 милиарда сред десетте най-богати хора в света само за период от 3 дни.

Илон Мъск обедня с $35 милиарда долара, а Джеф Безос и Марк Зукърбърг отчетоха спад от съответно $21 милиарда и $24 милиарда.

Почти 100-годишна далновидност

На този фон, уважаваният почетен председател на Berkshire Hathaway демонстрира забележителна финансова устойчивост. Неговото нетно състояние е набъбнало с почти $12 милиарда от началото на годината. Това, разбира се, се дължи на стабилното пазарно представяне и стратегическо позициониране на Berkshire Hathaway.

Според Bloomberg Billionaires Index нетното състояние на Бъфет достигна $153,5 милиарда към понеделник, което го прави четвъртият най-богат човек в света. Все пак, за да сме напълно коректни, подобно на най-богатите топ 10, той е загубил $14,5 милиарда от 2 април, когато нетното му състояние достигна петгодишен връх.

Бъфет обаче остава един от общо двама души сред първите 20 в класацията на Bloomberg, отбелязали нетна печалба през 2025 г. Другият е наследницата на L'Oreal SA Франсоаз Бетанкур-Майерс, която добави $1,8 милиарда към състоянието си.

Писателка, филантроп и наследница на козметичен гигант. Коя е най-богатата жена в света?

Писателка, филантроп и наследница на козметичен гигант. Коя е най-богатата жена в света?

От края на миналата година състоянието на Франсоаз Бетанкур-Майерс вече надхвърля 100 млрд. долара

Ключовото в подхода на 94-годишния милиардер е решението му да натрупа значителен финансов резерв, който към декември 2024 г. възлизаше на рекордните $325 милиарда. Тази консервативна позиция се оказа стратегически важен ход за справяне с нестабилността на пазара. Тя позволи на Berkshire Hathaway да поддържа гъвкавост и да се възползва от инвестиционните възможности, когато пазарните условия са благоприятни.

Печелившият подход и какво предстои

Предпазливият подход на Бъфет се доказва допълнително от действията на Berkshire Hathaway през 2024 година, когато компанията продаде акции за $133 милиарда през първите 9 месеца, отбелязвайки най-агресивното продажно поведение в историята си. Разбира се, тази стъпка бе възприета като логична на фона на историческата тенденция на Оракула от Омаха да намалява дяловия капитал преди пазарни спадове, което предполага консервативна перспектива за траекторията на пазара.

Гледайки напред, Бъфет изрази загриженост относно потенциални пазарни балони, като даде съвет на инвеститорите да се съсредоточат върху стабилни, дългосрочни капиталовложения и да бъдат внимателни на фона на високите оценки.

Анализатори пък ще следят с интерес следващите стъпки на Бъфет. Все пак неговият конгломерат е известен с това, че не пропуска акции с потенциал да се изстрелят по време на пазарни затруднения, както се случи по време на глобалната рецесия от 2008 г.

Милиардерът Уорън Бъфет с предупреждение за щатския долар и американската икономика

Милиардерът Уорън Бъфет с предупреждение за щатския долар и американската икономика

94-годишният топ инвеститор смята, че Америка е уязвима