Румъния, България и Словакия са лидерите в Европейския съюз по ръст на заплатите, показват данните на Европейската статистическа служба за второто тримесечие на 2019 година. Подобна бе ситуацията и през първите три месеца на годината.
През периода април - юни т.г. разходите на работодатели за заплати са се покачили с 10,9 процента спрямо същия период на миналата година. През първите три месеца ръстът бе 12,9 процента. Общите разходи на работодателите за труд, в които се включват осигуровки, нарастват с 11,6 процента. В Румъния заплатите нарастват с 12,5 процента, а общите разходи - с 10,9 процента.
В България заплатите в индустрията през периода нарастват с 9,3 процента, в строителството с 10,4 процента, а в услугите - с 11,1 процента.
В целия Европейския съюз цената на труда расте с 3,1 процента, а в еврозоната - с 2,7 процента. През първото тримесечие ръстът бе 2,7 процента и 2,5 процента, съответно.
Общите разходи не намаляват никъде през периода, като най-малкият ръст се отчита в Португалия (0,9 процента) и Малта (1,1 процента).
berdj-vartanyan
на 13.09.2019 в 16:40:18 #1Не желая да коментирам оценките на авторите на статията,но едно са фактите: В България след промените ,заплатите бяха най- ниски от страните на бившият СИВ. А сравнение с румънските заплати с 28 % по ниски в годините 2000г. Да говорим за заплатите към днешна дата 13. септември 2019 г. 16.20 h. Понеже такива новини не се казват от БТВ,а само кой е починал,кой е откраднал и каква стена е паднала,положението е следното: Управляващата коалиция в Румъния бе съставена от 2 партии.PSD( БСП) и АLDE s ръководител Таричяну.Същият бе и шеф на парламента.Това бе до 20.08.2019 г.АLDE имаха и 7 министерски кресла.От няколко месеца тлееше конфликт между премиерата и Тарипяну по отношение на промените по наказателният кодекс и за фиска. С освобождаването на тези министри се спряха и много от функциите на държавната администрация,като осигуряване на всички пенсии,бюджетни заплати и всичко свързано с финансиране.Премиершата направи два неуспешни опита да заобиколи конституцията и Президента Йоханис,който и вчера повтори,че ако иска да продължи да премиерства,е длъжна да се яви с вот на доверие в парламента.Анализите показват,че броя на поддръжниците за коалицията са по малко от опозицията.Независимо,че 3 на министри от ALDE oстанаха да продължат своите функции те бяха изключени автоматично от редовете на ALDE. В случая Мин.председателя има срок още до 20.09.за да се яви пред парламента с искане вот на доверие. Президента е в правото си по конституция да не съгласува преди парламента да гласува. Така,че засега ние в България сме по добре.