Строителни компании от южната част на Румъния обмислят да регистрират свои фирми в България от началото на месец май. Компаниите ще продължат да работят на румънския пазар, но по този начин разходите им ще бъдат по-ниски, смятат предприемачите. За подобна възможност съобщава Българо-румънската търговска камара (БРТК), цитирайки изданието Arenaconstruct.ro.
От началото на тази година в строителния сектор на северната ни съседка се наблюдават някои сериозни промени, сред които е пълното премахване на данъчните стимули за служителите, например. Увеличаването на данъчното облагане на труда доведе до това работодателите да избират между това да намалят нетните заплати на служителите, или да увеличават разходите си за брутните възнаграждения.
Затова и е логично предприемачите да търсят варианти за справяне със ситуацията, пише румънската медия.
Предимствата на България
"България предлага редица предимства на румънските предприемачи, които искат да регистрират строителни фирми тук", категорични са от счетоводна къща Zara Consult.
Фиксираната ставка на корпоративния данък у нас е 10%, а данък дивидент - 5%. Те важат за абсолютно всички видове търговски дружества независимо дали са малки, средни или големи предприятия.
За сравнение, в Румъния корпоративният данък е 16%, а данъкът дивидент - 10 на сто. Освен това, над определен праг, 10% от нетната сума, изтеглена като дивидент, се плаща за социално-здравни осигуровки, разкриват от компанията-член на БРТК.
Сред основните конкурентни предимства на подобно решение е и фактът, че брутната минимална работна заплата в България от 1 януари е 1077 лева (2737 леи), а нетната й стойност достига 835,74 лева (2125 леи).
В същото време в Румъния през 2025 г. брутната минимална работна заплата в строителството е 4582 леи (1799,5 лева) на месец, към която се добавя трудово-осигурителната вноска. След плащане на 10% данък общ доход, 25% социално осигуряване и 10% здравно осигуряване нетната минимална заплата достига 2739 леи (1075, 67 лева).
Друг позитивен аспект, отбелязан от експертите от Zara Consult, е че в България работодателите плащат осигуровки само до максимален таван от 1900 евро, а максималният разход на служител не надвишава 630 евро, независимо от заплатата.
За разлика от това, в Румъния социалните вноски се прилагат към целия доход.
Не на последно място, процесът на регистрация на дружествата е бърз (3-4 работни дни) и няма строги изисквания за минимален капитал (1 евро).
Наред с тези чисто финансови предимства, присъединяването на България и Румъния към Шенген е премахнало разходите по граничния контрол и е опрости търговските операции, подчертават от счетоводната къща.