"10 млрд. лв. "спят", вкарват ги в икономиката през борсата", четем на първа страница на в. "24 часа"

Пускат акции и от държавната енергетика 10 млрд. лева инвестиционен ресурс, натрупан в пенсионни фондове, застрахователни дружества, взаимни фондове и други, не се инвестира в България заради ниската ликвидност на фондовата борса и нормативни ограничения. Това се казва в стратегия за развитието на капиталовия пазар. Тя е изготвена от консултативен съвет, в който влизат всички заинтересовани страни - посредници, емитенти на акции, работодателски организации и държавата в лицето на Комисията за финансов надзор. В стратегията има 14 точки, които да се изпълнят за една година, за да може България да привлече инвестиции.

Прочети още от в. "24 часа"

"Французи купуват АЕЦ "Белене"" пише в. "Труд"

Френските компании "Електрисити дьо Франс" и "Веолия" искат да строят АЕЦ "Белене". Това научи "Труд" от свои източници. Че има западен инвеститор за атомната централа, разкри бившият енергиен министър Румен Овчаров, който е обвинен за безстопанственост по делото за АЕЦ "Белене".

В момента има инвеститор, който е готов да построи точно по такъв начин, по който премиерът иска, заяви Овчаров пред Нова телевизия. Той обаче отказа да обяви името на компанията, защото това било работа на министър Теменужка Петкова. Според него нарочно никой във властта и министерството "не си мърда пръста".

"Не идва от изток, идва от запад и никак не е лош инвеститорът, ако някой наистина не иска да харчи парите на държавата", коментира още бившият енергиен министър.

Има проявен нов инвеститорски интерес към строежа на АЕЦ "Белене", обявиха през юли енергийният министър Теменужка Петкова и вицепремиерът Томислав Дончев, но отказаха да дадат подробности.

Прочети още от в. "Труд"

"Довършват "Хемус" с пари от излишъка", пише в. "Стандарт"

Магистрала "Хемус" може да бъде довършена с пари от бюджетния излишък. Това каза министърът на регионалното развитие в оставка Лиляна Павлова пред Канал 3. Два са големите инфраструктурни проекта, за които се надявам да има приемственост и да бъдат довършени от следващото правителство, допълни тя. Това са магистралите "Хемус" и "Струма". От магистрала "Струма" остава да се изградят 200 км. през Кресненското дефиле. Ако през 2017 г. не се избере трасето и през 2018 г. не започне изграждането ще загубим парите от ЕС за проекта, каза Лиляна Павлова. За магистрала "Хемус" в момента тече процедура за избор на изпълнител. За магистралата не може да получим средства от ЕС. Но според Павлова пари от бюджетния излишък може да се използват за реализацията на проекта.

Винетките няма да поскъпнат от 2017 г., но за следващата година може да бъдат осигурени повече средства на инвестиции в пътищата, стана ясно от думите на министър Павлова.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Джиповете изместиха комбитата у нас" четем във в. "Монитор"

Джиповете изместиха в търсенето комбита у нас. Търсенето на универсално проходими автомобили SUV 1 е трайна тенденция на пазара у нас. Това съобщи за "Монитор" Александър Миланов, председател на Асоциацията на автомобилните производители и техните оторизирани представители в България. По думите му в страните от Централна Европа преобладаващ дял в търсенето са комбитата за разлика от избора на потребителите у нас. Това се наблюдава като тенденция през последните 5 години и очаквам да се запази и в следващите години, обясни още той. Експертът посочи, че това е въпрос на практичност и на разширяване на офертите. Предложенията нарастват с навлизането на много компании, които произвеждат и предлагат този клас автомобили, посочи Миланов. И допълни, че това увеличено търсене води и до нарастване на остатъчната стойност на колите и те са атрактивни за купувачите.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Повече частни компании започват да търгуват с газ от Гърция", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Компаниите, които сключват сделки и имат интерес за покупки на природен газ от Гърция чрез виртуални доставки, се увеличават. След като през лятото първа това направи хасковската "Химмаш", сега още дружества проявяват интерес за посредничество или директни покупки. Отчетът на държавната "Булгартрансгаз" за третото тримесечие показва, че четири частни фирми освен държавната "Булгаргаз" вече търгуват с вносен газ на територията на страната, а две съхраняват газ в хранилището "Чирен". Доскоро единственият търговец, който правеше това, беше "Булгаргаз", а до края на миналата година и "Овергаз", в която "Газпром" все още държи половината от собствеността.

Макар и с плахи стъпки сделките с природен газ от частни играчи станаха възможни благодарение на виртуалната търговия с газ между България и Гърция, която стартира в края на юни. От началото на октомври такава възможност има и с Румъния, но засега няма точна статистика. Тези сделки се очакваха от дълго време от индустрията, тъй като те трябва да дадат по-голяма свобода на компаниите и да намалят зависимостта им от руския доставчик "Газпром" и местния вносител "Булгаргаз".

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Съмнителни обществени поръчки валят и след оставката на кабинета" е водещo заглавиe на в. "Сега"

МВР е сред най-активните възложители, като се готви да купува дрехи, коли, дронове.

Правителството е в оставка, но очевидно няма никакво намерение да се въздържа от обществени поръчки. И след като премиерът Бойко Борисов обяви, че сдава властта, различни държавни ведомства усилено се готвят да купуват всякакви стоки и услуги - от костюми за катаджиите и гориво за хеликоптери на Гранична полиция до джипове, автобуси, софтуер, дронове, пътно строителство и проектиране, поддръжка и разширяване на бази данни и мрежи. В последните десетина дни се появиха поръчки, които впечатляват с много високи прогнозни стойности, други съдържат смущаващи особености в условията, трети изглеждат пришпорени или ненавременни.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Радан Кънев предложи съюз за "Нова българска република"", пише в. "Капитал Daily"

Лидерът на ДСБ призова за обединение на десницата около харта от седем ценности

Лидерът на ДСБ Радан Кънев предложи на участниците в националното съвещание на партията в събота харта от седем ценности, около които формацията да се обедини и след това да се обърне към всички убедени демократи, към българските предприемачи и към всички политици от дясното и центъра, които споделят тези ценности, да се присъединят. "Призоваваме ги към съюз, който да отхвърли подмяната и да сложи началото на обща борба за нова българска република, основана на възрожденския национален идеал.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Докато енергетиката се "реформира", дълговете растат", пише в. "Сега"

Факт е, че заради нелогични и необмислени икономически решения в системата бяха натрупани сериозни финансови дефицити, които и сега продължават да тежат на НЕК - гьолът в "Белене", "Цанков камък", златният ток на част от ВЕИ централите и американските централи. Но също така е факт, че въпреки заявките настоящото правителство не успя да направи кой знае колко, за да промени ситуацията. Желанието за реформа само по себе си не е решение, а счетоводното прехвърляне на пари от пусто в празно единствено усложнява и бездруго заплетената ситуация. Аварийни мерки, като създаването на фонд "Сигурност", засега само отлагат, но не решават проблема с дефицита в НЕК.

От отчета на министерството става ясно, че към края на 2014 г. дефицитът на електрическата компания е бил 3.7 млрд. лв., в т.ч. 2.3 млрд. лв. в резултат на

невъзстановени разходи за големи инвестиционни проекти (АЕЦ "Белене" и "Цанков камък") и 1.4 млрд. лв. тарифен дефицит, т.е. умишлено задържане на по-ниски цени на тока.

Прочети още от в. "Сега"

"За гарсониера в София купуваме 2 във Варна", четем във в. "Монитор"

С парите за една гарсониера в центъра на София могат да се купят 2 във Варна, сочи справка в сайтовете за недвижими имоти. Средната цена на апартаментите от сегмента в столицата е 59 хил. евро или почти двойно по-висока, отколкото в подобни райони на Варна, където тя е към 32 хиляди.

В най-големия ни черноморски град обаче броят на офертите в сегмента са 3 пъти повече, отколкото в София, където те са едва трийсетина.

Край морето само 7 от предложенията за продажба на едностайни в централен квартал са над 50 хил. евро, а в столицата - 17 или повече от половината. Във Варна над 50% от обявите в сегмента са на цена до 30 хил. евро, сочат данните на imot.bg. В София под тази граница на практика няма оферти за жилищна площ.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

""Гражданска" скача с 5-10% от 2017 г.", пише в. "Стандарт"

От началото на 2017 г. цените на задължителната застраховката "Гражданска отговорност" ще растат плавно. Ръстът ще бъде с около 5-10% за първата половина на новата година, прогнозира за "Стандарт" Стоян Проданов, изпълнителен директор на "Бул Инс". Според него не може да има много резки скокове. Той обясни, че с оглед на анализите, които всички застрахователи правят за рисковете, които поемат с продажбата на полици "Гражданска отговорност", процесът на качване на цената е неминуем и това ще стартира още в първите седмици на новата година. Основната причина е, че нашата полица покрива едни и същи рискове, както застраховките "Гражданска отговорност", които се продават в Румъния, Гърция, Австрия, Германия, лимитите са едни и същи, а цената у нас е в пъти по-ниска, дори спрямо Румъния. "Обезщетенията, които плащаме стават все по-високи. Вече не говорим само за случаите, които имаме в чужбина по т.нар. система "Зелена карта", когато се плащат обезщетения на пострадали в чужбина водачи, по щети, причинени от автомобилисти с български полици. Говорим и за нематериални щети, които се плащат в България.

Прочети още от в. "Стандарт"

"По тиквата на комунизма с болшевишка тояга" четем във в. "Труд"

Има основателна причина по време на комунизма да забранят книгата на д-р Желю Желев "Фашизмът". Когато четеш критиката му върху този нечовешки режим, веднага се сещаш и за комунизма. "Фашизмът обхваща и поставя под контрол всички сфери на обществения живот, има монопол", казва Желев. И в този момент номенклатурата на БКП се сеща и за своя си режим.

Като забраняваш да се говори за нещо, което е мъртво като форма повече от четвърт век, правиш услуга само на тези, които още пазят духа на режима. "Политиците ни нямат никакъв опит да управляват държава в условията на демокрация. По-лесно е в диктатура с пищова", казваше още първият демократично избран президент в България и историята сетне го доказа.

Депутатът Методи Андреев и активисти от клуб "Млади приятели на антикомунизма" преобърнаха наопаки дневния ред на обществото и парламента и внесоха един чудат закон, който бе приет с мнозинство. Най-общо той звучи така: Поставянето на комунистически паметници, скулптури, надписи и снимки на публични места ще се наказва с глоба между 200 и 2000 лв.

Прочети още от в. "Труд"