Американски компании може да се включат в рестартирането на германски атомни електроцентрали (АЕЦ), пише Bild, позовавайки се на основателя на Radiant Energy Group, американският инженер Марк Нелсън.
Той, заедно с консорциум от компании и инвеститори от САЩ, планира преминаването на Германия отново към ядрена енергия. Според документа, американците разчитат на повторното отваряне на девет германски атомни електроцентрали.
"В света няма по-евтин начин за производство на електроенергия от вашите атомни електроцентрали", казва Марк Нелсън пред германското издание. По думите на американския инженер, че аргументът за високата цена на експлоатацията "се основава на неправилни изчисления".
Изпълнителният директор на Международната агенция по енергетика (МАЕ), Фатих Бирол смята, че на "индустриална страна като Германия" ще са необходими възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), както и ядрена енергия. Както пише Bild, във връзка с предложението е възможно изграждането на малки модулни реактори.
Понастоящем, сред "чистите" източници на енергия, производството на ядрена електроенергия сега е вторият по големина източник, след водната енергия. Според оценките на Световната ядрена асоциация (WNA) през миналата година ядрените реактори са помогнали да се избегне изхвърлянето в атмосферата на 2,1 милиарда тона въглероден диоксид - което е повече от годишните емисии на всяка отделна държава в света, с изключение на Китай, САЩ и Индия.
А според доклад на Световната ядрена асоциация (WNA), производството на електроенергия от атомните електроцентрали в света през 2023 г. се е увеличило с 2% до 2602 млрд. kWh. Миналата година ядрената енергия е представлявала 9% от цялата електроенергия, произведена в света.
npp
на 23.05.2025 в 19:27:35 #1Заливат ни с анти-ВЕИ пропаганда и всякакви идиотизми, за да могат да започнат кражбата на века - двата нови реактора в Козлодуй, които няма как да бъдат завършени за под 80 милиарда лева.