Германия безспорно се нарежда сред водещите страни в Европа по отношение на инициативите за зелена енергия. Това се доказва от поредните 14 гигавата (GW) вятърна енергия, които страната добавя. Проектът, за който става дума, ще се превърне в най-големия от този вид в историята на Германия. Икономиката планира ефективно да утрои напредъка си през следващите 25 години — ход, който повдига въпроси по целия свят.

За страна с размерите на Германия, нейните амбиции за възобновяема енергия са сравними с тези на някои от най-големите държави в света. През 2024 г. Германия одобри мащабен проект за разширяване на вятърния капацитет, който ще доведе до инсталирането на 2 405 нови турбини. В епоха, в която светът се отдалечава от въглищата и другите невъзобновяеми източници, Германия се стреми да се утвърди като световен лидер в зелената енергия.

"Планираме да инвестираме пет милиарда евро в сектора на чистата енергия в Германия през следващите няколко години, съсредоточавайки се върху развитието на зарядни станции, вятърни и соларни паркове до 2028 г.", заяви Робърт Зуравски, главен финансов директор на европейската компания Vattenfall. "Тази инвестиция има за цел да превърне Германия в най-бързо развиващия се пазар за възобновяема енергия в Европа."

Германия ще строи най-високата вятърна турбина в света за €28 млн. - по-висока и от Айфеловата кула

Една европейска страна ще строи най-високата вятърна турбина в света за €28 млн. - по-висока и от Айфеловата кула

Вятърната енергия се счита за една от най-екологичните технологии що се отнася до производство на електричество

Планът на Германия включва както наземни, така и офшорни вятърни паркове.

Въпреки шумната подкрепа за въглищата, реалностите на климатичните промени са неизбежни, а разширяването на вятърния капацитет е логична стъпка за страната. Роберт Хабек, германският министър на икономиката в оставка, заяви: "Зависимостта от изкопаеми горива е риск за сигурността на Германия и Европа."

Как ще се отрази това на германските граждани?

Винаги съществува известно предупреждение, когато става дума за проекти от подобен мащаб, тъй като те изискват изключително внимание към детайлите. Германия ще трябва да гарантира, че електропреносната ѝ мрежа е способна да поеме значителното увеличение на вятърната енергия.

Това ще означава обновяване на преносната инфраструктура и подобряване на системите за съхранение на енергия.

Германия ще се сблъска и с проблема за излишъка от произведена енергия, който ще трябва да бъде ефективно управляван. Въпреки това, пред страната стоят "добри проблеми", а ползите от експанзията на вятърната енергия са многобройни.

Германия продължава по пътя си към по-зелено бъдеще. Планът ѝ обаче е изключително амбициозен. В комбинация със значителния слънчев капацитет, новите вятърни турбини ще задоволяват енергийните нужди на страната за дълго време напред.