"Български пенсионери масово се лекували в Германия" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Германия се е оплакала на българските власти, че значителен брой български пенсионери се лекуват в тамошни клиники, при това голяма част от тях са в последен стадий на болестта. Въпреки че там живеят приблизително толкова българи, колкото и в Испания, дълговете към Германия са несъразмерно по-големи от тези в Испания. Към Германия дългът е 128 млн. лв., докато към Испания е 23.1 млн. лв. На френски клиники дължим 38 млн. лв., а на австрийски - 22 млн. Тези детайли излязоха наяве около скандала с управителя на НЗОК проф. Камен Плочев и дълговете към европейски клиники, които са над 270 млн. лв.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Бъркотията с Търговския регистър придоби абсурден характер", четем в "Капитал"

Собствениците на фирми или дялове от дружества ще трябва да декларират, че са изплатили "дължимите, но неизплатени трудови възнаграждения", ако искат да ги прехвърлят.

Този абсурд - да декларираш, че си изплатил неизплатени възнаграждения - е заложен в образеца на една от декларациите, одобрени от министрите на правосъдието и на труда и социалната политика, които търговците трябва да представят пред Агенцията по вписванията при прехвърляне на фирма или дялове от нея.

Прочети още от " Капитал"

"Сградите в София до 75 м, наесен решават къде да са небостъргачите" е заглавиe от в. "24 часа"

Нови правила и за ъгловите парцели

Най-високата сграда в София може да е до 75 м. В центъра ограничението е още по-голямо - до 50 м, а в южните квартали отвъд околовръстното шосе ще е позволено строителството само на сгради до 15 м.

Това са част от новите предложения за промени в Закона за устройство и застрояване на София, които бяха обсъдени на обществена дискусия в парламента вчера. Предстои приемането на закона на второ четене.

Досега се предлагаше небостъргачите в София да бъдат до 125 м, като бяха определени 3 зони за строеж. Новата идея е зоните за небостъргачи да бъдат посочени с промени в Общия устройствен план, а не в закона.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Джаджа за $22 краде по 100 коли месечно" извежда на първа страница в. "Монитор"

Сто коли месечно се крадат у нас с устройство, което струва $22 и се поръчва свободно по интернет. Това обясниха разследващи пред "Монитор", които вече дори са заловили преди дни група, разполагаща с уреда. Той представлявал подобна на флашка джаджа, която се свързвала с телефона в слота за зарядното. С нейна помощ се копирал кодът от дистанционното за алармата и запалване на автомобила, а след това с подаването на специален сигнал през приложение, вратите на автомобила се отваряли, а двигателя му стартирал.

Схемата действала само при по-новите и луксозни коли, които са на не повече от 7-8 години. До скоро подобни уреди се поръчваха от Русия и струваха над 2-3 хил. долара и за използването им беше необходим обемен лаптоп.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Патриотични екскурзии хит за 3 март", четем във в. "Стандарт"

Патриотичните екскурзии са хитът за почивните дни около националния празник 3 март. Българите масово се ориентират към ваканции в страната, свързани с посещения на исторически паметници и музеи, показа проверка на "Стандарт". Най-желани са екскурзиите, съчетани с посещения на Плевенската епопея и историческия връх Шипка.

220-240 000 българи ще пътуват по празниците, каза "Стандарт" Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма. Той потвърди, че път има огромен интерес към събитията в страната, свързани със 140-годишнината от Освобождението.

Продължава тенденцията от миналата година за подем в развитието на културно-историческия и поклонническия туризъм, каза още Драганов. "Очевидно е, че покрай българското председателство на Съвета на ЕС много хора ще посетят София и обекти в страната", обясни експертът. Около 20 милиона лева ще похарчат българите по празниците, сочат прогнозите на Института за анализи и оценки в туризма. Според Драганов сумата не е голяма - около 100 лева на човек.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Патриотите предлагат оръжие на малките оператори срещу големите телевизии", пише "Капитал"

Със законова поправка се забранява на медийните групи да предлагат програмите си в пакет

Внесени в последния момент предложения за изменение на Закона за радиото и телевизията са на път да усложнят и без това обтегнатите отношения между телевизиите и дистрибуторите на тв програми - кабелни и сателитни оператори. За поредна година двата големи канала поискаха увеличение на таксите, което може да фалира част от малките доставчици.

Прочети още от " Капитал"

"Мигрантите са самотните революционери на нашето време", пише в. "Сега"

Днес хората рядко сравняват своя живот с този на съседите. Вместо това те се сравняват с най-заможните жители на планетата.

Като следствие на бежанската криза европейските общества са разкъсвани най-вече от два страха - от една страна, от една "инвазия на варварите", която ще промени драстично етническата принадлежност в техните общества, и от друга страна - че роботи ще ги изместят от работните им места. Така към кошмара от демографско изчезване се прибавя и визията за едно технологическо изчезване - това е картината от един свят, в който вече няма да има работни места. Докато в цяла Европа консерватизмът набира сили, то в източната и централната част на континента се наблюдават процеси, които са по-драматични от самите политически предпочитания. Хората там неочаквано откриха, че живеят в един свят, който вече не разбират. Те се страхуват, че ако сега не предприемат нещо драстично, този свят, който те познават, ще изчезне завинаги.

Прочети още от в. "Сега"

"Натрупали сме средно по 2871 лева за втора пенсия" пише в. "Монитор"

297 хил. българи чакат професионално обезщетение за старини

Натрупали сме средно по 2871,14 лева за втора пенсия в т. нар. универсални пенсионни фондове. Това сочат данните на фондовете, обявени от Комисията за финансов надзор (КФН). Информацията е получена на база на финансовите отчети и справки, представени от пенсионноосигурителните дружества в КФН. Средно мъжете са се подсигурили с по 3003 лева, а жените като остареят ще имат 2731 лева, показват данните към края на миналата година. Общият брой на лицата, осигурени в универсалните фондове, пък се увеличава с 3% до 3,667 млн.

Лицата, които се осигуряват за трета пенсия - в доброволните пенсионни фондове, са натрупали средно по 1698,96 лева. За този вид пенсия са помислили 614,8 хил. наши сънародници.

Прочети още от в. "Монитор"

"57% от българите вярват в ЕС" четем в "24 часа"

47% от българите смятат за правилна посоката на развитие на ЕС според последното допитване "Евробарометър" по поръчка на ЕК. Около 57% от българите имат положителна представа за ЕС, което нарежда страната на едно от водещите места по този индикатор, заедно с Ирландия, Люксембург и Португалия. Само 14% от българите са отрицателно настроени към Евросъюза, а една четвърт нямат мнение.

За 80% от българите ЕС е модерен, демократичен (75%) и прогресивен (67%).

Оценките на българите на различните приоритети на ЕС до 2020г. съвпадат със средноевропейските. Оценени са като подходящи - нито твърде скромни, нито твърде амбициозни.

Прочети още от "24 часа"

"От София Орбан се обърна към ЕС", пише в. "Стандарт"

Срещата на премиерите на България и Унгария Бойко Борисов и Виктор Орбан се осъществи в деня на най-великия българин - Васил Левски. Очакванията от тази среща бяха големи. България вече втори месец е председател на Съвета на ЕС и с всеки изминал ден доказва, че това, което говори, е в унисон с това, което се очаква от нея - по отношение на евроинтеграцията на Западните Балкани, политиката с Турция, важната за Европа миграционна политика. По отношение на Виктор Орбан - всички знаят, че той не се страхува от предизвикателства. За него няма авторитети и като цяло той си е самодостатъчен по отношение на визията, стратегията и мястото на Унгария в ЕС.

Предвид позициите на всеки един в европейското пространство, се очакваше, че ще има някаква новина от срещата между двамата премиери. Рекапитулацията е, че казаното от всеки един от тях не се разминава с всичко казано дотук като позиция и като решения.

Прочети още от в. "Стандарт"