Дългогодишното партньорство между България и Германия в цивилната индустриална сфера ще се прехвърли и в отбраната. Това беше главното послание на първия българо-германски Ден на отбраната, който се проведе в София. Форумът събра политици, но и десетки представители на нашата военна индустрия, както и световни имена като Airbus, Diehl Defense, Rheinmetall и thyssenkrupp Marine Systems.
"Архитектурата на сигурността се разпада. Европа е изправена пред растящи предизвикателства Войната на Русия срещу Украйна ескалира - а мир се осигурява чрез увеличаване на отбранителния капацитет. За постигането на такава сигурност трябва да се свърши много: решително да се увеличат инвестициите в отбрана, да се подсили индустрията, да се попълнят запасите, да се разработват високотехнологични решения. Трябва да прескочим голяма бариера - фрагментираните наука и индустрия зад европейската отбрана", заяви президентът Румен Радев.

Източник: БГНЕС
По думите му мащабната модернизационна програма на нашите въоръжени сили е възможност да трансформираме успеха в цивилното индустриално сътрудничество в успех във военната сфера: "Форумът дава възможност да се гледа отвъд търговията и даже отвъд общите поръчки. Бъдещето е в съвместните разработки и съвместното производство - включително с цел излизане на външни пазари".

Източник: Явор Николов
Специално за форума в София пристигна ЗРК IRIS-T
Посланик Ирене Мария Планк беше категорична - Европа трябва да подобри отбранителните си възможности чрез покупка на европейски изделия. "Поръчваме (американските) F-35 и CH-47, защото ни трябват бързо", призна тя и беше категорична, че при утвърждаване на механизмите за сътрудничество, то трябва да се случва предимно в рамките на Стария континент.
"Никой не купува нещо само защото е с етикет "Произведено в ЕС", посочи Планк и даде пример с доброто представяне на поръчания и от България зенитно-ракетен комплекс IRIS-T в Украйна. С ръководството на производителя му - Diehl Defense, президентът Радев е провел среща, свързана с възможностите за индустриално сътрудничество.
"Германското правителство ще изпрати съветник по отбранителното сътрудничество в посолството в България, за да подпомага съвместните проекти", заяви генерал-майор Щефан Шулц от политическото ръководство на германското Министерство на отбраната.
По думите му вече се "обменят идеи" по различни проекти, включително - ПВО. Според него на европейско ниво вече се търсят възможности за окрупняване на отбранителния капацитет в сфери като противовъздушната отбрана, ракетните технологии и корабостроенето.
"Общите проекти намаляват разходите и увеличават способностите на въоръжените сили", категоричен беше той.