Недостигът на кадри продължава да е сериозен икономически проблем у нас, като все повече бизнеси наемат пенсионери на работа. Това показват актуалните данни на Националния осигурителен институт (НОИ). Експертите подчертават, че макар финансовите причини също да са важен фактор, основният двигател на този ръст е именно недостигът на кадри на трудовия пазар.

От над 1,6 милиона пенсионери в страната, 200 000 души работят без промяна в задълженията и условията си. Още 140 000 са активни на пазара на труда, но с намалено работно време или на различни позиции. Според Българската стопанска камара, най-много пенсионери работят в преработващата промишленост и в още два сектора.

Снимка 587611

Източник: БГНЕС

Трите сектора, в които пенсионерите са най-търсени:

  • Преработваща промишленост - фабрики и производствени предприятия търсят опитни специалисти.
  • Образование - недостигът на учители води до задържане на пенсионери в системата.
  • Здравеопазване - лекари, медицински сестри и санитарен персонал остават активни поради недостиг на кадри.
Секторите в България с най-голям недостиг на кадри

Секторите в България с най-голям недостиг на кадри

Българската индустрия е в криза. Какъв е изходът?

Тези сектори от години страдат от недостатъчно млади специалисти, което принуждава работодателите да задържат или привличат възрастни, но опитни професионалисти. Какво е положението в останалата част на Европа? Според Евростат, средният процент на работещите пенсионери в ЕС е 13%, докато в България той е близо 17 на сто.

Най-много пенсионери работят в Естония - над 50%. Литва и Латвия също са сред водещите държави по заетост на възрастните. В Гърция и Румъния процентът на работещите пенсионери е най-нисък в Европейския съюз.

Недостигът на кадри като все по-голям проблем за индустрията - нужни са над 250 000 кадри

Недостигът на служители се очертава като един от най-големите проблеми на българската индустрия и през 2025 година. Това заявиха за Money.bg през януари от Българската стопанска камара (БСК). Тяхно проучване върху българския пазар на труда показа, че икономиката ни се нуждае от над 250 000 кадри в различни сектори.

"Най-голям дефицит отчитаме в строителството и в здравните грижи. Както тук, така и в редица други сектори на икономиката не достигат тесни специалисти и ръководен персонал. На този фон бизнесът в страната очаква ръст на разходите си за труд, за да задържа квалифицираните си кадри", коментират експертите от БСК.

Колко пенсионери у нас получават пенсия над 2 000 лева?

Колко пенсионери у нас получават пенсия над 2 000 лева?

Седем пенсионери у нас пък получават от над 3 400 лева пенсия

Едва 60 000 предприятия в България имат намерение да назначат нови служители през тази година, а близо 40 000 ще са принудени да свиват дейността си.