Много европейски оръжейни компании изпитват недостиг на работна сила, особено на квалифицирани кадри. Повече от дузина оръжейни компании, работодатели и работници, с които Reuters разговаря, заявиха, че наред с повишаването на заплатите и обезщетенията, производителите на оръжие привличат персонал от други сектори и търсят потенциални служители дори сред студентите.
Данни на Европейската комисия показват, че след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г., 78% от разходите на ЕС за военни поръчки са отишли извън блока, като само САЩ осигуряват 63% от тях, отчасти защото европейският оръжеен сектор е фрагментиран между държавите.
ЕС планира да премести голяма част от изпълнението на тези обществени поръчки в Европа и се надява, че новата стратегия за обучение и наемане на персонал "Съюз на уменията", ще помогне за запълване на празнината в набирането на персонал в областта на отбраната.
А междувременно в Русия наемането на персонал от добре финансирания оръжеен сектор води до недостиг на работна ръка в други сектори.
Въпрос на конкурентоспособност
Френско-германската компания KNDS, която произвежда самоходната гаубица CAESAR, използвана в Украйна, увеличи смените в основния производствен обект на компанията в Бурж в Централна Франция и увеличава наемането на персонал с 50% годишно.
Набирането на персонал остава ключов въпрос, каза Никола Шамуси, управляващ директор на KNDS France, добавяйки, че има ограничение за това с колко могат да се увеличат заплатите.
"Не забравяйте, че сме във военна икономика, но сме и в икономическа война. Ако заплатите се увеличат неконтролирано, ще бъдем по-малко конкурентоспособни", каза той, цитиран от Reuters.
Представители на оръжейната индустрия посочиха, че експерти по изкуствен интелект, които могат да разработват автономни оръжейни системи, както и хора с опит в производството на специфични продукти, са особено търсени.
"Няма да произвеждаме CAESAR по същия начин като Peugeot 308. Трябва да усвоим много, много специфични знания, които изискват много специфични умения. А те са рядкост на пазара на труда", каза говорителят на KNDS Габриел Масони.
Увеличаването на разходите за отбрана до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП) на всяка държава от НАТО от сегашната цел от 2%, би изисквало до 760 000 нови квалифицирани работници в Европа, обобщи в скорошен доклад консултантската фирма за управление Kearney.
"Независимостта на отбранителната политика в Европа би била възможна само ако разходите за отбрана се увеличат драстично, което от своя страна би могло допълнително да изостри недостига на персонал", пише в доклада партньорът от Kearney Гуидо Хертел.
Германският концерн Rheinmetall, най-големият производител на боеприпаси в Европа, планира да увеличи работната си сила с около 29%, или до 9000 човека, до 2028 г., предимно с разработчици на продукти, инженери, заварчици и електротехници, съобщиха от компанията за Reuters.
Производител на подводници и фрегати Thyssenkrupp, Marine Systems търси до 1500 работници за корабостроителницата си във Висмар, Северна Германия. От компанията твърдят, че недостигът на експерти, обучени в областта на математиката, информационните технологии или природните науки, е предизвикателство - мнение, споделяно и от Leonardo в Италия.
Годфроа Жордан, генерален мениджър на Headhunting Factory, базирана в Париж агенция за подбор на персонал, е специализиран в намирането на механици, системни инженери и техници за някои от 4000-те малки и средни доставчици в отбранителната промишленост на Франция. По думите му, "това не е проблем с финансите - това е проблем с човешките ресурси, защото липсват умения".