Недостигът на кадри се очертава като един от най-големите проблеми на българската индустрия и през настоящата година. Това заявиха за Money.bg от Българската стопанска камара (БСК). Тяхно проучване върху българския пазар на труда показва, че икономиката ни се нуждае от над 250 000 кадри в различни сектори.
"Най-голям дефицит отчитаме в строителството и в здравните грижи. Както тук, така и в редица други сектори на икономиката не достигат тесни специалисти и ръководен персонал. На този фон бизнесът в страната очаква ръст на разходите си за труд, за да задържа квалифицираните си кадри", коментират експертите от БСК.
Едва 60 000 предприятия в България имат намерение да назначат нови служители през тази година, а близо 40 000 ще са принудени да свиват дейността си.
Какви служители се търсят най-много и какъв е изходът от кризата?
Индустрията търси високо квалифициран, среден и висш персонал. Сезонни работници се търсят в селското стопанство и туристическия сектор. Служители не достигат в търговията и услугите. Според представителите на бизнеса в България процедурата по вноса на работници от трети страни е възпрепятствана от тежката бюрокрация и липсата на дигитализация на процеса и на промени в нормативната уредба.
Работодателите нямат друг изход от кризата, в която се намират, освен да инвестират в квалификацията на своите служители. Проучване на Агенцията по заетостта показва, че 26 на сто от бизнеса у нас е готов да обучава служителите си по време на работа, но голямата част от близо 2/3 разчита обучението на работниците да се случва преди да бъдат наети.
Източник: iStock
Спешна нужда от ръст на заплатите
Експертите на БСК отчитат "спешна нужда от ръст на заплатите", което ще допринесе за намирането на повече служители за секторите с недостиг. В същото време административното увеличение на минималната работна заплата и ръста на възнагражденията в администрацията увеличават разходите за труд на бизнеса.
Това принуждава работодателите да ограничават инвестициите, наемането на нови кадри и да повишават цените на произвежданите стоки.
Кризата в търговския сектор се задълбочава
Търговският сектор в България също е изправен пред недостиг на работна ръка и кризата тепърва ще се задълбочава. Около това мнение се обединяват различни бизнес, коментираха за Money.bg от Сдружението за модерна търговия (СМТ).
Секторът се обединява с пет ключови теми за бранша за 2025-а година:
- Правителство -редовно правителство, което да бъде справедлив модератор между бизнеса и потребителите.
- Пазар на труда - гъвкав пазар на труда и улеснен внос на работници от трети страни.
- Партньорство с институциите - партньорство с институциите за по-качествено законодателство и по-плавно прилагане на регулаторната тежест, която идва от Брюксел.
- Ползи за държавата и потребителите - еднакъв контрол и прилагане на регулации спрямо всички компании, което е в полза на държавата за ограничаване на сивия сектор в търговията и в полза на потребителите.
- Подобрена инвестиционна среда - качествена инвестиционна среда, подобрена инфраструктура и отпушване на логистичните тапи по границите.
Всяка година у нас се откриват нови големи магазини, а те изискват хора, които да работят в тях. В нашето дружеството разходите за труд са увеличени двойно от 2018 г. до момента и въпреки това се усеща липсата на работна ръка.
В България все още има неизползван потенциал на пазара на труда и това са младите хора, които не учат и не са наети на работа. Освен това има и ниша за наемане на работници от трети страни, за които би могло да се облекчи издаването на визи, смятат представителите на търговския сектор.