Доскоро в българския бизнес имаше доста технически и технологичен скептицизъм и неинформираност, но липсата на хора от всякакъв вид, род и квалификация променя радикално ситуацията. Това коментира по време на Robotics Strategy Forum изпълнителният директор на българския офис на предприемаческата мрежа Enedeavor Момчил Василев.
"За индустриалци, за които това е била чужда тема, сега сериозно на дневен ред е автоматизацията на производството. Те казват: "Въпросът не е да намерим качествени хора, а някакви хора" - а тези хора в някакъв момент изчезват. Роботите не изчезват. Автоматизацията и сред old school предприемачите вече настъпва, а при новото поколение концепциите са такива от Ден 1", категоричен беше той.
По думите му Балканите са добър регион за технологични иновации, като основна предпоставка е наличието на таланти.
Освен това, имаме едно специфично конкурентно предимство: "Това да идваш от регион, който се състои от множество относително малки пазари означава, че един предприемач иноватор, ако иска да постигне мащаб в начинанието си, неизбежно осъзнава от Ден 1, че трябва да мисли глобално. По мои наблюдения това не е точно така при предприемачите, които идват от големи пазари".
Разбира се, има го и алтернативният прочит - инвеститорите не знаят много за отделните държави и това, което знаят, не винаги е положително. Затова и липсва scale-up капитал за разрастване след начална фаза. "Когато компаниите имат нужда от 3-15 милиона, това вече е проблем", признава Василев.
Според него "стигмата" върху Балканите се преодолява, когато целият регион се представя като едно цяло - с 40-50 млн. души население, много таланти и неизследвани възможности, с добра свързаност и множество регионални платформи, включително - такива, които могат да съинвестират в различни компании.
В този контекст "България не стои зле" не само заради добре структурираната си екосистема, но и защото има промяна в манталитета на предприемачите.
За все повече от тях успехът не се измерва в материални придобивки, а в това да инвестираш в следващото поколение: "След като продадеш компанията, първата мисъл е "Къде да инвестирам?", а не "Каква нова кола да си купя?". В Румъния това не се случва".
no-noi
на 30.09.2024 в 20:43:05 #1Като се има предвид с какви "индустриалци" разполагаме ,от типа бифш таксиджия сега директор на държавно предприятие назначен от герб и сие тая модернизациянема да скоро гледам някои предприятия си рърсят инженери по подръжката и технолози с години, може да в зареди заплатите