Доскоро в българския бизнес имаше доста технически и технологичен скептицизъм и неинформираност, но липсата на хора от всякакъв вид, род и квалификация променя радикално ситуацията. Това коментира по време на Robotics Strategy Forum изпълнителният директор на българския офис на предприемаческата мрежа Enedeavor Момчил Василев.

"За индустриалци, за които това е била чужда тема, сега сериозно на дневен ред е автоматизацията на производството. Те казват: "Въпросът не е да намерим качествени хора, а някакви хора" - а тези хора в някакъв момент изчезват. Роботите не изчезват. Автоматизацията и сред old school предприемачите вече настъпва, а при новото поколение концепциите са такива от Ден 1", категоричен беше той.

Не чакайте многомилиардните инвестиции, трябва сами да излезем от блатото

Не чакайте многомилиардните инвестиции, трябва сами да излезем от блатото

Ще видим още затворени заводи, в които ръчният труд е 80%, но по-технологичните компании вървят напред, категоричен е зам.-председателят на PARAi Йонко Чуклев

По думите му Балканите са добър регион за технологични иновации, като основна предпоставка е наличието на таланти.

Освен това, имаме едно специфично конкурентно предимство: "Това да идваш от регион, който се състои от множество относително малки пазари означава, че един предприемач иноватор, ако иска да постигне мащаб в начинанието си, неизбежно осъзнава от Ден 1, че трябва да мисли глобално. По мои наблюдения това не е точно така при предприемачите, които идват от големи пазари".

Разбира се, има го и алтернативният прочит - инвеститорите не знаят много за отделните държави и това, което знаят, не винаги е положително. Затова и липсва scale-up капитал за разрастване след начална фаза. "Когато компаниите имат нужда от 3-15 милиона, това вече е проблем", признава Василев.

България води на Балканите по бизнес климат за стартъпи,  два наши града са сред първите 1000 в света

България води на Балканите по бизнес климат за стартъпи, два наши града са сред първите 1000 в света

САЩ е на първо място

Според него "стигмата" върху Балканите се преодолява, когато целият регион се представя като едно цяло - с 40-50 млн. души население, много таланти и неизследвани възможности, с добра свързаност и множество регионални платформи, включително - такива, които могат да съинвестират в различни компании.

В този контекст "България не стои зле" не само заради добре структурираната си екосистема, но и защото има промяна в манталитета на предприемачите.

За все повече от тях успехът не се измерва в материални придобивки, а в това да инвестираш в следващото поколение: "След като продадеш компанията, първата мисъл е "Къде да инвестирам?", а не "Каква нова кола да си купя?". В Румъния това не се случва".