Имат стойност и тежат, но никой не купува нищо с тях - що е то? Отговорът са монетите с най-малък номинал. В Германия се готвят радикално да променят това, след като влиятелна асоциация поиска страната да се откаже от монетите от 1 и 2 евроцента.

Банките отдавна се оплакват, че продължават да секат монети с малък номинал, които не се връщат обратно в обращение, тъй като хората ги прибират като ресто, но не ги използват активно.

ЕС обаче продължава да сече нови монети. Според Европейската централна банка (ЕЦБ) в обращение са 40,1 милиарда монети от 1 евроцент и 31,4 милиарда монети от 2 евроцента. Разходите около производството, транспорта и съхранението им са много високи.

Стотинките стават центове: Как ще различаваме новите от старите монети

Стотинките стават центове: Как ще различаваме новите от старите монети

Повечето използващи единната валута страни избират по-различен облик

Както напомня "Дойче веле" в свой материал, през февруари Доналд Тръмп в САЩ спря сеченето на нови монети от един цент с мотива, че това е "ненужен разход във време на растящи цени и дигитални транзакции".

Проучване на Евробарометър от декември 2024 г. установи, че малко над 60% от анкетираните в еврозоната са за премахване на монетите от 1 и 2 евроцента и заменянето им със задължително закръгляване.

В Европа Швеция, Унгария и Дания вече използват метода на закръгляване на кешовите плащания. В еврозоната Белгия, Естония, Ирландия, Италия, Нидерландия и Словакия също имат някаква форма на закръгляване за плащания в брой.

Сега в Германия подкрепеният от "Бундесбанк" Национален кеш форум излезе с предложение да се въведе закръгляне на транзакциите до най-близките 5 цента, тоест покупка за 4,99 евро става покупка за 5 евро, а такава за 1,02 - едно евро.

Редица държави искат да премахнат дребните монети. Но подобен ход си има цена

Редица държави искат да премахнат дребните монети. Но подобен ход си има цена

Канада спря да произвежда монети от един цент през 2012 г., а Австралия спря тези от един и два цента още през 1992 г.

Това трябва да важи при плащанията кеш - ако транзакцията е електронна, няма нужда от подобно закръгляне.

Според председателя на организацията и член на управлението на централната банка Буркхарт Балц, разходите за производство, опаковане и транспорт, свързани с монетите от един и два цента, "са несъразмерно високи в сравнение с тяхната стойност".

Амбицията е механизмът да се стандартизира на европейско равнище.

Мненията извън експертните среди варират - според някои така плащанията ще станат по-бързи и лесни, докато други виждат риск от скрито вдигане на цените.

Не трябва да се забравя и друг сюжет - малките номинали губят своя смисъл във времена на инфлация. Не е случайно, че в България до 31 декември 1999 г. в обращение бяха едновременно монета от 10 стотинки и банкнота от 50 000 лева - и с металните пари на практика не можеше да се купи нищо.