Динамиката на цените на най-голямата зърнена борса в света – Чикагската през близките седмици, ще се диктува предимно от климатичния фактор, а това предполага запазване на висока волатилност. Увеличеното предлагане на зърно в глобален мащаб и най-вече от Русия и Украйна в момента е основен депресиращ фактор за експортните котировки в САЩ и в Европа, коментира SINOR.bg
Повечето търговци обаче залагат на известно възстановяване на цените в средносрочен план, в сравнение със сегашните стойности. В същото време големите международни банки, ангажирани с мащабни инвестиции в аграрния сектор не виждат причини за значимо повишение на международните котировки и прогнозират запазване на относително ниски цени на пшеницата през календарната 2016 г.
Commerzbank
„Потенциалът за ръст на цените на пшеницата ни се вижда доста ограничен, предвид големите наличности в световен мащаб и силният долар” ” Ние очакваме средно ниво на цените в Чикаго от $ 5.10 за бушел (187,40 д./т) през януари до март 2016 г., и $ 5.20 за бушел (191,05 д./т) за октомври-декември 2016”. "Най-големият рисков фактор за нашата прогноза е суровата и суха зима в основните страни производителки от северното полукълбо."
Rabobank
Нашата прогноза, че цените на пшеницата няма да се променят забележимо и ще са леко над нивото от $5,00 за бушел (183,70 д./т). Пазарът ще получава подкрепа най-вече от несигурността свързана с фактора време. "Ние прогнозираме запазване на площите в САЩ на почти непроменено, в сравнение с предходния сезон, равнище от 54,6 млн. акра. След две години на относително ниски добиви, тенденцията е към увеличение на производството и запасите. .Редица райони в Украйна и Русия се намират в условията на почвено засушаване, в резултат на което в някои области има дори незасети площи, а част от посевите посрещат зимата в лошо състояние, което повишава риска от измръзване."Общият потенциал на черноморските държави* през 2016-17 г. може да намалее с около 5 млн. тона, което дава шанс на Европейския съюз за увеличаване на износа през следващия сезон.
*Заб. В случая явно имат предвид Русия и Украйна.
ABN Amro
"При това положение на нещата, ние не виждаме причини за ръст при зърнените и маслодайните култури през 2016 г. Цените ще останат на сегашните относително ниски нива.
Morgan Stanley
По-високото от предварителните очаквания световно производство би трябвало да държи цените на пшеницата в шах през 2015-16. "Съотношението запаси/потребление в САЩ през 2015/16 г. е на път да нарасне до най-високи стойности от шест години насам, след като премина заплахата от суша в южните райони на пшеничния пояс, а икономическите реалности и метеорологичният фактор изглеждат благоприятни за пролетната сеитба, а това предполага общ ръст на общото производство на пшеница в Щатите.
"Очертава се увеличение на глобалните преходни запаси в края на 2015/16 г. и то за трета година подред, вследствие на по-добри от очакваните добиви в Европейския съюз, страните от бившия Съветски съюз и САЩ, които с излишък компенсират по-слабите реколти в Канада и Индия”.
Societe Generale
"Цените на пшеницата в Чикаго продължават да бъдат депресирани от „комфортното” глобално предлагане и силния долар, ограничаващи търсенето на американска пшеница." Нашата прогноза в момента е за стабилизиране на цените малко под $ 5 за бушел в дългосрочен план.
Citigroup
Житният баланс на САЩ остава обилен и през 2015/16 г. с преходен запас от 870 млн. бушела, които покриват 42 на сто от очакваното равнище на потребление. Това е много висок показател, тъй като за „напрегнат” баланс може да се говори, когато този показател пада под 30 на сто. "При това положение е малко вероятно цените на пшеницата да избият над планката от $ 5.50-6.00 за бушел ($202,10-$220,45/т), като в същото време пазара ще получава подкрепа при стойности около $ 4.65-70 за бушел. "Износът на САЩ продължава да изостава заради скъпия долар. Динамиката на продажбите ще бъде критично важен показател за наблюдение напред”.