Високата цена на електроенергията за небитовите потребители повлича и земеделието. Цените а консумативите тръгнаха рязко нагоре, като процесът засяга суровините, горивата, торовете, транспортът и съхранението на продукцията, съобщават от Сдружение обединени земеделски производители.
"Торове, препарати, семена и особено транспорт. Всичко поскъпва бързо. Горивата на бензиностанцията вече почти са около 2,50 лева за литър", заяви пред Земеделеца.бг Венцислав Митков, който е председател на Сдружение обединени земеделски производители (ОЗП).
Верижна реакция
Когато цените на електроенергията се повишат, това обикновено води до верижна реакция в икономиката, която засяга различни сектори и потребители. В случая засяга и българското земеделие, коментират от бранша.
Източник: iStock
Бизнесите, особено малките и средни предприятия (МСП), се очаква да бъдат особено засегнати от повишените разходи за електроенергия. Може да се наложи да оптимизират своите операции, да намалят производството или дори да повишат цените на своите продукти и услуги, за да компенсират увеличените разходи.
Източник: EPA/БГНЕС
Цените на горивата и торовете са тясно свързани с глобалните пазари и има редица фактори, които могат да повлияят на тяхното движение. Когато цените на електроенергията се повишат, това може да има косвен ефект върху цените на горивата и торовете поради няколко причини. При горивата повишените разходи за електроенергия могат да увеличат оперативните разходи на рафинериите и производителите на горива. Това може да доведе до по-високи цени на горивата и на дребно.
Транспортът на горива също зависи от електроенергията, особено при зареждането на електрически камиони и влакове. Увеличените разходи за електроенергия могат да повлияят на транспортните разходи, което също може да доведе до по-високи цени на горивата.
Удар върху фермерите
Производството на торове изисква значителни количества енергия, включително електроенергия. Повишените разходи за електроенергия могат да увеличат производствените разходи за торове, което може да доведе до по-високи цени на самите торове, казват икономистите.
Цените на суровините, използвани за производство на торове, също могат да бъдат повлияни от повишените разходи за електроенергия. Например, природният газ, който е ключов компонент в производството на азотни торове, вероятно ще стане по-скъп.
Комбинацията от глобални пазарни условия, производствени разходи, регулации и други фактори ще определят крайните цени на тези продукти в земеделието през следващите месеци.
От бранша прогнозират, че повишаването на цените на електроенергията може да доведе до увеличаване на цените на стоките за фермерите. Някои от основните причини и механизми, които подсказват това са все по-повишените производствени разходи.
Фермерите използват електроенергия за различни дейности като напояване, осветление, отопление на оранжерии и работа на машини. Повишените разходи за електроенергия директно увеличават оперативните им разходи. Много от суровините и материалите, използвани във фермерството, като пестициди и семена, също е вероятно да поскъпнат.
Достъпът на българските производители на храни до пазара
Достъпът на българските производители на храни до пазара и проблемите, които срещат, за да реализират продукцията си. Тази тема обсъждат на кръгла маса днес земеделци, преработватели и учени. Форумът се произведе в Университета за национално и световно стопанство.
Според представителите на сектора, основната идея на събитието е да се разбере, че "всеки сам на пазара е слаб, малък и недостатъчен". Само чрез коопериране, чрез организации на производители фермерите могат да бъдат устойчиви на пазара и да присъстваме на всеки пазар и това трябва да е "национален приоритет".
Земеделците подчертават, че ключова причина за пазарните проблеми пред българската продукция е липсата на фундаментални закони - като закона за правилата на доставка по агрохранителната верига и закона за браншовите организации.
И зърнопрозиводителите очакват трудна година
От Асоциацията на зърнопроизводителите заявиха за Money.bg, че очакват трудна 2025-а година за целия сектор. Липсата на работна ръка и климатичните промени са сред най-големите проблеми, с които се сблъскват българските селскостопански производители, като секторът губи милиони евро и заради различните европейски регулации.
Освен с високата цена на електроенергията, българското земеделие ще се бори с пазарните предизвикателства, със сивия сектор, с нелегалния внос, както и с интензивен внос от трети страни.