Висш съвет на съдиите и Висш съвет на прокурорите, всеки от които да се състои от 13 души, главният прокурор, председателите на ВКС и ВАС и министърът на правосъдието, които в момента са членове по право на ВСС, да не участват в двата нови съвета.

Това са сред предложенията, с които от ДПС излизат за промяна на Конституцията. Предложението си Движението представи не в България, а в Брюксел, където на посещение се намира лидерът на партията Мустафа Карадайъ. Именно с партия АЛДЕ и евродепутатите от либералното семейство, сподели първо идеите на ДПС за антикорупционно законодателство в България, правосъдна реформа и върховенство на закона. Припомняме, че миналата седмица от управляващото мнозинство заявиха намерението си на сформират временна комисия, която да обсъди предложенията за промяна в Основния закон. Заявка за предложения и концепция има и президентът Румен Радев, който вече обяви, че ще представи проекта си пред стабилно Народно събрание.

Временна комисия оглежда идеите за промени в Конституцията

Временна комисия оглежда идеите за промени в Конституцията

Христо Иванов се надява на широк дебат, търси и контакт с партиите извън мнозинството

От ДПС предлагат 7 от членовете във Висшия съвет на съдиите да се избират от съдийската гилдия, а 6 от Народното събрание с мнозинство от две трети.

В отговор на коментарите за нуждата от обществен контрол над прокуратурата от ДПС предлагат шестима от членовете на Висшия съвет на прокурорите да се избират от гилдията им, а 7 - от НС, отново с мнозинство от две трети.

Надзорът по законност да се отнеме от главния прокурор и да се възложи на съответните по-горни инстанции на прокуратурата.

От ДПС предвиждат и специален орган - Висш съвет на магистратите, който да се занимава с бюджета и стопанската дейност в системата. ДПС предлагат и Инспекторатът на съдебната власт да се раздели на съдийски и прокурорски, като отново членовете му се избират с мнозинство от две трети.

Надежда Йорданова се надява на консенсус в парламента за промяна в Конституцията

Надежда Йорданова се надява на консенсус в парламента за промяна в Конституцията

Изменението ще е свързано с търсенето на отговорност на главния прокурор

ДПС въвежда и фигурата на разследващия прокурор за главния прокурор. За другите двама големи в съдебната система - председателя на ВКС и председателя на ВАС, разследването може да се проведе от прокуратурата. От ДПС смятат обаче, че дискомфортът е за главния прокурор, ако го разследва подчинен. Затова предвиждат разследващият прокурор да е обвинител, избран чрез жребий, чието кариерно развитие не зависи от главния прокурор. И след приключването на разследването този разследващ прокурор евентуално да премине във Върховния касационен съд, обясни още Мустафа Карадайъ. Припомняме, че идея за прокурор, разследващ главния, вече бе прокарана по време на управлението на ГЕРБ от правосъдния министър Даниел Кирилов.

ДПС предлага и въвеждането на индивидуалната конституционна жалба. Членовете на Конституционния съд от квотата на НС също да се избират с мнозинство от две трети, а не както в момента това става с обикновено мнозинство.

С поправките в Конституцията ДПС решава и проблема с двойното гражданство, като предлагат изискването за гражданство да отпадне за народните представители и министрите. От партията припомнят, че темата стана актуална, когато настоящият министър-председател беше министър в първото служебно правителство на Румен Радев и КС образува дело и установи факта.

От ДПС повдигат въпроса и за правото на гласуване, който трябва да се разреши. В България в момента има отнемане на конституционни права чрез закон, като чрез изискване за настоящ адрес се отнема изобщо правото на глас на български граждани на евроизбори и местни избори. От ДПС искат да се запише в Конституцията, че правото на глас не може да се отнема по никакъв начин.

Назрял е моментът за дебат за Конституцията, според Румен Радев
Обновена

Назрял е моментът за дебат за Конституцията, според Румен Радев

Вижда позитивни сигнали след посещението на Кирил Петков в Скопие

Мустафа Карадайъ посочва, че са получили одобрение на своите идеи в Брюксел и в рамките на АЛДЕ.

"Остава, когато се върна в България, да потърсим среща с всички останали парламентарни групи, да направим коментар с всички тях за идеите, които предлагаме, да чуем и техните, за да реализираме най-накрая съдебна реформа, а не да говорим за съдебна реформа и да визираме смята на персони", категоричен бе лидерът на ДПС. Той подчерта, че ако партиите в парламента са били искрени в заявките си за правна реформа, предложенията на ДПС ще срещнат подкрепа, защото отразяват позиции, декларирани от всички останали сили в НС.