Тази седмица Европейският парламент призовава за мерки, които да засилят конкурентоспособността на енергоемките отрасли и да им помогнат да преминат към чисти промишлени процеси, съобщават от пресслужбата на ЕП в София.

"Енергоемките отрасли, като химическата, стоманодобивната, хартиената, циментовата и стъкларската промишленост, са от решаващо значение за икономиката на ЕС и за усилията за декарбонизация", заявяват членовете на ЕП в резолюция, приета на 3 април.

Новият план на Брюксел за защита на производителите на стомана и метали е в ход

Новият план на Брюксел за защита на производителите на стомана и метали е в ход

Отрасълът допринася с около 80 милиарда евро за БВП на ЕС

Те допълват, че тези отрасли са от жизненоважно значение за работните места и за стратегическата автономност на Европа, но са изправени пред предизвикателства при преминаването към по-чисти технологии. В резолюцията се подчертава необходимостта от икономически ефективен преход с използване на различни технологии, за да се намалят цените на енергията и да се избегне ефектът на блокиране, като електрификацията е ключова стратегия.

Снимка 484323

Източник: Европейски парламент

Пречки пред конкурентоспособността на промишлеността

В момента има няколко пречки пред конкурентоспособността на промишлеността на ЕС, включително различията в цените на енергията спрямо световните конкуренти и нестабилните цени на изкопаемите горива.

Непълният енергиен съюз, регулаторната тежест и сложните механизми за финансиране допълнително възпрепятстват напредъка, особено за малките и средните предприятия. Системата за търговия с емисии също е подложена на натиск от пазарните промени и неравномерното използване на приходите в държавите членки, което възпрепятства адекватната подкрепа за декарбонизацията на промишлеността, твърдят членовете на Европарламента.

Оптимизиране на издаването на разрешителни и справяне с нелоялната конкуренция

За да се справят с тези предизвикателства, членовете на ЕП призовават за по-бързо издаване на разрешителни за проекти за чиста енергия и за прилагане на законодателството за устройство на пазара на електроенергия, за по-добре интегрирана енергийна система и за повече инвестиции в мрежовата инфраструктура.

Следва да се проучат допълнителни начини за отделяне на цените на изкопаемите горива от цените на електроенергията. Членовете на ЕП добавят, че анализът на краткосрочните пазари следва да бъде ускорен до 2025 г. с оглед разглеждане на алтернативни варианти за структурата на пазара.

Според тях опростените правила и наличието на критични и вторични суровини са от съществено значение за привличането на частни инвестиции и за подкрепа на декарбонизацията, като същевременно се намали зависимостта ни от други държави.

В резолюцията се изтъква необходимостта от справяне с нелоялната конкуренция в световен мащаб чрез ефективно прилагане на механизма за корекция на въглеродните емисии на границите(CBAM) и от създаване на водещи пазари за чисти европейски продукти. Членовете на ЕП искат също така да подкрепят засегнатите работници и региони, като гарантират, че промишлеността на ЕС ще остане конкурентоспособна в световен мащаб, докато се декарбонизира.

"Нямаме време за губене: трябва да действаме, за да гарантираме, че европейската промишленост ще издържи и ще защити работните си места. Технологичните иновации, необходими за ускоряване на декарбонизацията на енергоемките отрасли, изискват значителни инвестиции, които ЕС е длъжен да подкрепи с публични средства", заяви докладчикът Джорджо Гори (С&Д, Италия), цитиран от световните агенции.

На този фон тези индустрии трябва да бъдат защитени - от дъмпинг, мита, нелоялна конкуренция и субсидиран свръхкапацитет на други държави, за да се предотврати изтичането на въглеродни емисии и напускането на предприятията от Европа.

Светът е в хаос? За турската енергетика настъпва "Златен век"

Светът е в хаос? За турската енергетика настъпва "Златен век"

Анкара иска да "разпределя порциите" при газовите доставки - и България е част от плана