Преговарящите със САЩ от страна на Европейския съюз ще се срещнат още тази седмица, за да оформят нов план за мерки в отговор на евентуален лош сценарий, който включва липса на търговска сделка с американския президент Доналд Тръмп, съобщават световни медии. Според последна информация, позицията на Тръмп за преговори по отношение на митата се е втвърдила преди крайния срок 1 август, пише Bloomberg.
От Брюксел се надяват преговорите с Вашингтон да се движат в правилната посока в опит за безболезнен изход от безизходицата преди крайния срок следващия месец. Въпреки това, усилията все още не са довели до устойчив напредък след разговорите в САЩ миналата седмица, според източници на медията. Тоест, нужен и план Б.

Източник: EPA/БГНЕС
Преговорите ще продължат през следващите две седмици, като към момента се смята, че САЩ искат почти универсална тарифа за стоки от ЕС, по-висока от 10%, с все по-малко изключения, ограничени до авиацията, някои медицински изделия и лекарства, няколко спиртни напитки и специфичен набор от производствено оборудване, от което САЩ се нуждаят.
Говорител на Европейската комисия, която се занимава с търговските въпроси за блока, заяви, че няма конкретен коментар по текущите преговори, но че ЕС е готов за твърд отговор с тежки ответни мерки за Америка в случай на липса на сделка.

Източник: iStock
Брюксел и Вашингтон вече са обсъдили и потенциален таван за някои сектори, както и квоти за стомана и алуминий и начин за охлаждане на веригите за доставки, с удар върху тези, които са отговорни за свръхпредлагането на металите. Дори да бъде постигнато споразумение обаче, то ще се нуждае от одобрението на Доналд Тръмп, а неговата позиция все още не е ясна, коментират запознати с преговорите.
Припомняме, че президентът на САЩ написа писмо до ЕС по-рано през юли, предупреждавайки, че блокът ще се изправи пред 30% мита върху по-голямата част от износа си от 1 август. Наред с универсалните мита, Тръмп наложи 25% мито върху автомобили и авточасти, а върху стомана и алуминий - двойно повече.
Освен това, той заплаши да наложи нови мита върху фармацевтичните продукти и полупроводниците още от следващия месец, а наскоро обяви и 50% мито върху медта. ЕС изчислява, че митата на САЩ вече покриват 380 милиарда евро, или около 70% от износа му за САЩ.
Въпреки че всяко споразумение в момента изглежда в полза на САЩ, ЕС ще оцени общия дисбаланс на всяка сделка, преди да реши дали да задейства каквито и да било сериозни ответни мерки. Всяко споразумение би разгледало и сътрудничеството по въпросите на икономическата сигурност, консултациите за дигитална търговия и стратегическите покупки.
С намаляващите перспективи за положителен резултат и наближаващия краен срок, се очаква ЕС да довърши своя план за бързи действия, ако не може да постигне сделка и това вероятно ще се случи до дни. Всяко решение за ответни мерки вероятно ще изисква политическо одобрение от лидерите на блока, защото залозите са наистина много високи.