В съвременния динамичен свят съществуват хора, за които полетите са ежедневие. Има обаче и сериозен процент наши съвременници, за които посещението на роднини зад граница представлява стресиращо и дори травмиращо изживяване.

Летенето със самолет може да се окаже ключов фактор в това негативно приключение поради дългото чакане пред гишетата за чекиране и претъпканите терминали. Значителен принос за подобряването му има дизайнът на летището, който играе решаваща роля за подобряване на потока от пътници и намаляване на стреса.

Дизайн на залата за чекиране

Очевиден факт, за който обаче едва ли се замисляме често е, че летищните терминали се проектират въз основа на наблюдения, които отчитат начина, по който пътниците взаимодействат помежду си и със заобикалящата ги среда.

Лошият дизайн може да доведе до т. нар. "визуален шум", който разсейва пътниците и предизвиква объркване. Пример за това са някои по-стари летища с ниски тавани и малки коридори - тяхната визия често стресира пътуващите, особено тези, които не пътуват често или пък посещават конкретното съоръжение за първи път.

Модерните терминали вече използват т. нар. "перпендикулярно" или "островно разположение", при което гишетата за регистрация са разположени на 90 градуса спрямо входа, което създава по-плавен поток от пътници, особено в пиковите часове. Този дизайн спомага за намаляване на струпванията в сравнение с по-старото "линейно" оформление.

Снимка 701851

Източник: Port Autority NY

Добър пример за това е новият терминал на международното летище Newark Liberty, където е използвана именно тази конфигурация.

Интуитивно ориентиране

Архитектурни елементи като извити покриви или заострени правоъгълни килими често се използват, за да "водят" пътниците по естествен начин през терминала. Този дизайн свежда до минимум нуждата от указателни табели, като позволява на пътниците интуитивно да знаят накъде да тръгнат, което неимоверно намалява объркването и стреса.

Международният терминал на летище Hartsfield-Jackson в Атланта използва именно такъв дизайн, при който покривът се извива надолу в посока зоната за сигурност, като деликатно насочва пътниците. Такива фини визуални знаци помагат на пътниците да се ориентират, без да се нуждаят от подробни указателни табели.

Снимка 701852

Източник: Atlanta Airport

Мерки за сигурност - колкото по-бързо, толкова по-печелившо

Въпреки че никой не се радва на мерките за сигурност по летищата, съществуват стратегии, които помагат за намаляване на времето за чакане. "Паралелното разделяне" позволява на няколко пътници да поставят вещите си на рентгеновата лента едновременно, което ускорява процеса.

Многобройните ленти за сигурност и програми като TSA Pre-Check също помагат за намаляване на безкрайните опашки, което е от съществено значение за поддържане на удовлетвореността на пътниците и за осигуряване на... достатъчно време за пазаруване или покупка на храна.

Да, правилно сте разбрали. Проучванията показват, че всеки 10 минути, които пътникът прекарва в проверката за сигурност, водят до намаляване на времето му за разходи с 30%.

Снимка 701853

Източник: iStock

"Щастливите, спокойни пътници харчат средно 7% повече пари за дреболии и 10% повече за безмитни стоки", сочат данни на глобалния доставчик на технологии и услуги ICF.

За това спомага и дизайнът на района около изходите. Според редица изследвания, широките, отворени пространства и извитите пътеки дават на хората усещане за спокойствие, което води до увеличаване на потребителските разходи.

Безспорен факт е, че в последните години летищата са станали по-ефективни и удобни за пътниците. Това се дължи на заложения сериозно обмислен дизайн, който съчетава умело човешкия фактор и оперативните нужди.

А за да се убедите лично, следващият път, когато летите, огледайте се. Така ще оцените усилията на проектантите да направят пътуването ви по-гладко и по-малко стресиращо.

И по-скъпо, разбира се.

След падането на визите - самолетни билети по €250. Задава се бум на румънски туристи в САЩ

След падането на визите - самолетни билети по €250. Задава се бум на румънски туристи в САЩ

От 10 януари Румъния е 43-ата държава, която ще се възползва от безвизови пътувания отвъд океана