Една от най-бедните и разкъсвани от военни конфликти страни в света е и една от най-богатите на залежи от златни залежи. Нарастването на добива на злато в Судан, която се превърна в третия по големина производител на ценния минерал в Африка през последното десетилетие, върви ръка за ръка с нарастването на бедността в страна, която е на 172-ро място в индекса на човешкото развитие на ООН (от общо 191 нации), пише EL PAÍS.

Когато през 2022 година суданските власти обявиха, че е постигнато рекордно производство на благородния метал, икономическите показатели на Световната банка сочеха съвсем различна оценка: процентът на населението под прага на бедността се е повишил стабилно от 15,3% през 2014 г. до 32,9% през въпросната 2022 година.

После нещата се влошиха още повече. Продължаващият и в момента военен конфликт в страната доведе до това над един милион души да избягат в Южен Судан, според информация на в. Sudan Tribun, който се позовава на ООН.

Снимка 619902

Източник: EPA/БГНЕС

Данните на агенциите за миграцията и за бежанците на международната организация отбелязват нов тъжен рекорд по отношение на хуманитарната криза и разселването на хора, предизвикано от близо двугодишната война между суданската армия и Силите за бърза подкрепа (СБП).

Над 15 милиона души от тези, които останаха в Судан, преживяват с по-малко от €1,96 на ден. И макар че златната индустрия не обяснява сама по себе си обедняването на Судан, през 2023 година именно битката за нейния контрол подхрани конфликта между суданската армия и основната паравоенна организация - Силите за бърза подкрепа (RSF), за които златото се превърна в един от основни източници на финансиране.

Ел Салвадор се похвали със златни залежи за 8000% от БВП

Страната, която се похвали със златни залежи за 8000% от БВП

Президентът Букеле води битка срещу забраната за добив

Никой не знае колко точно злато се добива в Судан

Златната индустрия започна да набира сила след отделянето на Южен Судан през 2011 г., като начин да компенсира две трети от нефтените кладенци, които Хартум загуби с независимостта на южната част на територията. Въпреки че наличните данни са объркващи, те предлагат измерение на икономическия потенциал на минерала.

В началото на 2023 г. директорът на Генералната администрация за надзор и контрол на производствените компании Алаелдин Али заяви на медийна конференция, че страната е постигнала нов рекорд по добив, надхвърляйки най-доброто си производство с 1 тон и 611 килограма. Предишният рекорд беше поставен през 2017 г. със 107 тона.

Снимка 693867

Източник: iStock

Суданската компания за ресурси обяви, че износът на злато в размер на около 41,8 тона е донесъл приходи от около €1,8 милиарда през 2022 г. Нито една от тези цифри не включва златото, което се изнася контрабандно от страната.

"Централната банка на Судан призна, че контрабандата на минерали е основен проблем в страната", казва Денис Спримонт-Васкес, анализатор в Центъра за напреднали изследвания в областта на отбраната (C4ADS). Този експерт посочва компаниите за добив на злато, контролирани от Силите за бърза поддръжка, като един от участниците, отговорни за това плячкосване.

Другата фракция - националната армия, експлоатира други икономически сектори на страната. А до неотдавна, преди опита за метеж в Русия, имаше и още един голям играч - военната групировка Вагнер. Сенчеста организация от руски наемници с връзки с Кремъл също беше обвинявана от Съединените щати и Европейският съюз в експлоатация на суданско злато чрез фиктивни компании.

"Превратът от 2021 г., който сложи край на преходното правителство и даде път на военната изпълнителна власт на Абдел Фатах ал-Бурхан, увеличи непрозрачността в златния сектор", казва Джоузеф Зигъл, изследователски директор в Африканския център за стратегически изследвания.

Африканската страна, която "седи" върху един от най-големите златни залежи в света

Африканската страна, която "седи" върху един от най-големите златни залежи в света

Но все още не е осъзнала напълно потенциала си

По време на краткия период, в който продължи преходното правителство на Судан (от падането на диктатора Омар ал-Башир през 2019 г. до октомври 2021 г.), одит на ръководеното от граждански лица Министерство на финансите разкри, че повечето приходи от злато не са декларирани.

"Само през 2021 г. най-малко 32 тона злато са изчезнали според държавни инспекции, което е минимум $1,9 милиарда", обяснява Зигъл.

Цифрата беше разпространена и от CNN в разследване от 2022 година.

"Направената оценка е, че през 2021 г. реалното производство на злато може да е достигнало 233 тона, цифра много по-висока от тази, отразена в официалните данни", добавя Хесус Гарсия Луенго, експерт по ресурсите на Субсахарска Африка и член на групата по африкански изследвания в Мадридския автономен университет.

Снимка 625312

Източник: iStock by Getty Images

Златото като бойно оръжие

Златото финансира част от конфликта. То е дълбок, независим от различните правителства военен сандък за финансиране на войни. Разбира се хората, които контролират ресурсите са и най-богатите в стараната, често те контролират и армията.

"Ако въоръжените сили трябваше да се подчинят на цивилно правителство, както се изисква от рамковото споразумение, което управляваше прехода към демокрация, тогава тези ресурси щяха да влязат в държавната хазна, допринасяйки значително за икономическото възстановяване и стабилизиране на страната."

Смята се, че златото, добито от Судан, е помогнало за стабилизирането и на руската икономика след нахлуването на Русия в Украйна и последвалите международни санкции.

Страните с най-много златни резерви през последните 10 години

Страните с най-много златни резерви през последните 10 години

Русия и Китай водят в покупките на злато

Оскъдният контрол върху добива на злато в Судан не само поддържа бедността, но представлява и сериозен проблем за околната среда и общественото здраве. Занаятчийските миньори често използват живак, който е по-евтин от други вещества, за да отделят златото от други минерали.

По време на процеса извлечената амалгама се нагрява, тъй като живакът се изпарява преди златото да се стопи. Той обаче е без мирис и е силно токсичен, така че лесно се вдишва от работниците, освен че замърсява земята и водата.

Около два милиона души работят в занаятчийската минна индустрия на Судан, включително деца. Всички те работят без адекватна защита, така че бизнесът със злато не само ги прави по-бедни и генерира насилие, но и ги разболява.