Министерството на отбраната на Тайван съобщи, че 21 китайски самолета и пет китайски кораба са били засечени около острова днес, съобщава "Ройтерс".
Новината идва на фона на продължаващите военни действия на Пекин в близост до Тайван.
От ведомството посочват, че пет самолета са пресекли средната линия на Тайванския проток, който в нормални времена действа като неофициална бариера между двете страни.
Вчера Тайван отново съобщи, че са засечени 17 китайски самолета и пет китайски кораба около острова.
Напрежението между Китай и Тайван расте от месеци. Китай гледа на острова като на отцепила се провинция, която трябва да бъде обединена с континенталната част на страната.
Напрежението ескалира при визитата на председателя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси в Тайпе, въпреки множеството предупреждения от страна на Китай. Малко след това Китай започна най-мащабните в историята си военни учения, които Тайван определи като подготовка за нападение.
Управляващата комунистическа партия на Китай предложи Тайван да се върне към управлението си по модела "една държава, две системи", подобно на формулата, която върна бившата британска колония Хонконг под китайско управление през 1997 г. Според Пекин това ще даде на демократично управляван Тайван известна автономия, за да запази някои от своите социални и политически системи.
Тайпе обаче отхвърли този план.
Тайван живее под заплахата от китайска инвазия от 1949 г., когато победеното правителство на Китай избяга на острова, след като Комунистическата партия на Мао Цзедун спечели гражданска война.
foxit
на 17.08.2022 в 16:01:42 #1Според Пекин това ще даде на демократично управляван Тайван известна автономия, за да запази някои от своите социални и политически системи. —————. Едва ли. Там, където е имало (и все още има) тоталитарно управление понятията “автономия”, “демокрация” и др. са чужди. Освен това честната дума на т.нар. комунисти е изпразнена от смисъл. Сахарова говореше, че трябвало да сме луди за да повярваме, че Путин ще нападне Украйна, само няколко дни преди това да се случи. Само абсолютни будали и самоубийци биха повярвали на такива неща…