Кризата в Украйна даде повод на привържениците на експорта на енергоносители от САЩ да искат по-бързо издаване на разрешителни за строеж на заводи за втечняване на природен газ. Както и за отмяната на 40 годишната забрана за износ на петрол.

Доставката на втечнен природен газ от САЩ ще спомогне на някои страни от Западна Европа да намалят зависимостта си от руския внос на суровината. Но американския внос може да се окаже твърде скъп за Централна Европа поради допълнителните транспортни разходи, смятат анализатори.

Определени политически кръгове във Вашингтон смятат, че президентът Барак Обама може да използва експорта на енергийни носители за намаляване на руското влияние в Европа, пише Reuters.

От 2011 г.насам Министерството на енергетиката издаде 6 предварителни разрешителни за експорт на втечнен природен газ в страни, с които САЩ не са сключили споразумения за свободна търговия. Те позволяват да се продават около 8,5 млрд. куб. фута на денонощие. За сравнение - Русия ежедневно доставя на Европа през украинските газопроводи 6 млрд куб. фута.

Но на този етап не е ясно каква част от тези количества ще бъдат предназначени за Европа и какви за азиатския пазар, откъдето изявиха да купуват по-голямата част.
Американският експорт може да започне най-рано през 2017 година, като дотогава Европа може да задоволява част от нуждите си чрез внос от Катар, Канада и Австралия.

Що се отнася до 40 годишната забрана за износ на петрол от САЩ, то никой не очаква нейната скорошна отмяна. Редица политици и анализатори се опасяват, че това би довело да повишаване на вътрешните цени на бензина, което твърде чувствителна тема за американците. И все пак министърът на енергетиката, през декември нарече забраната остаряла, доколкото благодарение на шистовата революция САЩ се превръща в световен производител на енергийни носители като петрол и природен газ.