Северна Македония може да се сблъска с икономически щети до 4 процента от нейния брутен вътрешен продукт (БВП) до 2050 г. поради въздействието на променящия се климат, подчертава нови доклад за климата и развитието на Групата на Световната банка (CCDR) за Северна Македония, представен в Скопие и цитиран от PreventionWeb.
Според доклада Северна Македония трябва да инвестира над €6 милиарда или $6,4 милиарда през следващото десетилетие, за да защити ефективно хората и и икономиката си от въздействието на изменението на климата.
![Снимка 219359](https://webnews.bg/uploads/images/59/9359/219359/640x.jpg?_=1550002411)
Източник: GettyImages
С история, белязана от опустошителни наводнения и тежки метеорологични явления като проливни дъждове и горещи вълни, причиняващи загуби от 667 милиона щатски долара през последните 20 години, климатичните предизвикателства пред Северна Македония нарастват.
"Природните опасности засягат непропорционално уязвимите сектори, особено селското стопанство, където малките семейни ферми са засегнати от суша и градушка поради неадекватно напояване, защита от градушка и застраховка", коментира Масимилиано Паолучи, управител на Световната банка за Косово и Северна Македония.
Наред с инвестициите в адаптиране към климата, Северна Македония трябва да ускори енергийния преход, за да постигне нетни нулеви емисии до 2050 г., в съответствие с целите на Европейския съюз. Според доклада преходът от изкопаеми горива може да засили енергийната сигурност чрез насърчаване на по-гъвкава и модернизирана енергийна система.
Тази промяна вероятно ще доведе до значителни подобрения в здравето и дългосрочните икономически резултати, главно чрез по-добро качество на въздуха и намаляване на дългосрочните оперативни разходи на енергийната система.
"Достигането на нетна нула до 2050 г. е възможно за Северна Македония, но ще изисква значително увеличаване на инвестициите" подчертава Никола Маркие, регионален мениджър на IFC за Западните Балкани.
"Мобилизирането на частния капитал ще бъде от съществено значение за ускоряване на зеления преход и стимулиране на дългосрочен устойчив растеж."
Тези инвестиции включват изграждане на 6,9 GW капацитет за генериране на възобновяема енергия, електрифициране на ключови сектори като транспорта - най-вече 90% от пътническите автомобили ще бъдат е-превозни средства до 2050 г. - и повишаване на енергийната ефективност за спестяване на 36% от топлинната енергия годишно.
Фискалната политика е ключова за ускоряване на прехода към по-екологична икономика. Прегледът на публичните финанси за климата в Северна Македония подчертава, че данъчните политики биха могли да стимулират възобновяемата енергия, екологичния транспорт и устойчивите технологии чрез премахване на субсидиите за електроенергия, използвана на въглища, като същевременно защитават уязвимите домакинства от увеличени разходи за енергия.
Маркирането на бюджета за климата и процесите на зелени обществени поръчки могат да помогнат при наблюдението на зелените финанси и да насърчат екологичните покупки. Прегледът на публичните финанси в областта на климата също така подчертава спешната необходимост от прилагане на ценообразуване на въглеродните емисии за намаляване на емисиите на парникови газове и генериране на значителни държавни приходи, потенциално до €730 милиона годишно, които биха могли да се използват за необходимите инвестиции за смекчаване и адаптиране и справедлив преход.
"Приходите от ценообразуването на въглеродните емисии биха могли да подкрепят домакинствата и бизнеса по време на зеления преход и биха осигурили други съпътстващи ползи, като подобряване на качеството на въздуха и здравето в Северна Македония", казва Саня Маджаревич-Суйстер, старши икономист в Световната банка и водещ автор на доклада.
nsmilitia
на 24.11.2024 в 15:29:21 #1Глупости! Бог Македон винаги помага и този път ще е така.