Китайският производител на автомобили XPeng започна строителството на завод за летящи автомобили в провинция Гуанджоу, Южен Китай. Както съобщава китайската държавна агенция Xinhua (Синхуа), това ще бъде първият подобен завод в света с мащабно производство.

През първата фаза на производството, заводът разположен на 10 000 хектара ще произвежда летящ модул за автомобилите Land Aircraft Carrier (LAC). Предвижда се, заводът да може да произвежда около 10 хил. такива модула годишно.

Автомобилни компании инвестират в "летящи таксита"

Автомобилни компании инвестират в "летящи таксита"

Малките машини с вертикално излитане и кацане са по-евтини от традиционните самолети и вертолети

Компанията ще представи LAC на авиосалона Airshow China в Джухай. Събитието ще се проведе скоро, от 12 до 17 ноември. Както се очаква, там летящият модул ще направи първият си полет пред публика.

През юни японското издание Nikkei Asia съобщи, че властите на китайския град Гуанджоу планират до 2027 г. да инвестират 10 млрд. юана (1,4 млрд. долара) в развитието на инфраструктура за летящи автомобили.

Както съобщи през юни японската агенция за бизнес информация Nikkei, финансовите средства ще бъдат използвани за изграждане в Гуанджоу на инфраструктура, включително над 100 площадки за излитане и кацане, като например за въздушни таксита. Освен това ще бъде изградено и летище с общо предназначение, но с по-къса писта за излитане и кацане от тези на обичайните летища.

Снимка 688655

Източник: GettyImages

Гуанджоу се стреми да стане център в Китай на "икономиката на малките височини", отбелязва Nikkei. В града са базирани две компании, които са създали електрически летателни апарати с вертикално излитане и кацане (eVTOL) - това са подразделението на производителя на електрически превозни средства Xpeng, Xpeng AeroHT, както и компанията EHang.

Такива летателни средства не се нуждаят от писта за излитане и кацане, затова са удобни за използване в градски райони - първоначално ще се използват като летящи таксита, а по-късно може да станат и частни превозни средства.

При това, цените на eVTOL вече са много по-ниски от тези на частните самолети, като започват от 138 хил. долара.

Освен това, компанията EHang вече е получила лиценз за масово производство на своите летателни апарати. Тя е започнала преговори с потенциални бизнес партньори в Близкия изток и Югоизточна Азия, като планира да подпише договори с представители на хотелиерския бизнес и на други сектори, извършващи туристически услуги.

Огромни инвестиции в площадки за летящи таксита ... прави китайски град с население по-голямо от българското

Огромни инвестиции в площадки за летящи таксита ... прави китайски град с население по-голямо от българското

В града са базирани две компании, създали електрически летателни апарати с вертикално излитане и кацане