През първите 9 месеца на 2024 г. Русия, както и преди, заема първо място сред страните, доставящи петрол на Китай. Както съобщава китайското Главно митническо управление, вносът на този енергоносител от Русия възлиза на 80,6 млн. тона, което е с 0,8% повече спрямо същия период на предходната година. В стойностно изражение показателят е нараснал за периода на годишна база със 7,8%, до 47,5 млрд. долара.
Според публикуваните данни, в "класацията" след Русия е Саудитска Арабия, която през първите девет месеца е намалила доставките с 10,7% в сравнение със същия период на 2023 г., до 59,5 млн. тона На трето място е Ирак (48,1 млн. тона, с 6% повече на годишна база).
Статистиката показва, че само през септември руските доставки на петрол за Китай са намалели спрямо август с около 7,6%, до 8,6 млн. тона. В стойностно изражение доставките са намалели с 13,8%, до 4,6 млрд. долара.
За 9-те месеца на годината най-големи обеми тръбопроводен газ за Китай е изнесла Туркменистан, като Китай е заплатил приблизително същата сума, както и за същия период на миналата година - в размер на 7,4 млрд. долара. Физическият обем на закупения газ обикновено не се посочва от китайските митници.
Русия е на второ място по износ на тръбопроводен природен газ за Китай. През периода януари-септември Китай е увеличил вноса си на тръбопроводен газ от Русия с около 23% на годишна база, като покупките достигат до 6,1 млрд. долара, показват данните на китайските митници.
Както следва от актуализираните данни, само за септември вносът на руски газ от Китай се е увеличил с 1,8% в сравнение с август и се изчислява на 726 млн. долара.
Страните от 3-то до 5-то място по износ на тръбопроводен газ за втората в света икономика, за периода са: Казахстан (1,05 млрд. долара), Мианмар (1,04 млрд. долара) и Узбекистан (около 500 млн. долара).