Боливия обяви най-голямото откритие на природен газ от 2005 г. Това е най-голямото находище на природен газ в Южноамериканската страна от близо две десетилетия в Mayaya Centro X1, което се оценява на 1,7 трилиона кубически фута газ.
Държавната петролна и газова компания на Боливия YPFB откри масивното находище на природен газ, което е най-голямото подобно находище от близо две десетилетия и може да се превърне в третото по големина находище в страната.
Това носи надежда за Боливия да се отърве от кризата с недостига на гориво, както и валутната криза, както и да възвърне позицията си на основен износител на природен газ. Инвестицията от 50 милиона долара в проекта за сондаж се смята за значителна стъпка към икономическо възстановяване и нова ера в производството на нефт и газ в Боливия, предава Oilprice.
Откритието в находището на природен газ Mayaya Centro X1 се оценява на 1,7 трилиона кубични фута според изявление на президента на Боливия Луис Алберто Арсе Катакора. Това е най-голямото откритие в страната от 2005 г. насам, добави президентът.
През последните години Боливия отбеляза бърз спад в производството на природен газ на фона на опитите за намиране на нови ресурси. В момента страната се бори с криза с недостиг на гориво и свиване на валутните резерви.
От десетте най-големи производители на природен газ в света някога, Боливия се превърна в нетен вносител на петрол и газ. Според предупреждение от 2023 г. на Боливийския институт за външна търговия страната се е превърнала в нетен вносител на въглеводороди.
Последните статистически данни показват, че Боливия е похарчила 2,9 милиарда долара за внос на дизелово гориво, докато приходите от износ на природен газ са били само 2 милиарда долара.
И властта е разклатена, след като президентът Арсе беше мишена на неуспешен преврат миналия месец, като военните се опитаха да установят контрол над президентския дворец.
Сондажите в Mayaya Centro X1 започнаха през ноември 2022 г. Тестовете в кладенеца потвърдиха наличието на газ и течности в средните и долните образувания Копакабана и Томачи.
Арсе изрази надежди, че Боливия може да запази статута си на голям износител на природен газ и да навлезе в нова ера на производство на нефт и газ.