Докладът за напредъка на България е проверка на действителността, тъй като разкрива как българското правителство работи по съдебната реформа и се бори с корупцията и организираната престъпност, заяви председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу, представяйки документа.

И двете правителства на България и Румъния признават, че трябва да покажат на своите граждани и на други държави-членки, че работят сериозно за доброто функциониране на съдебната система и за овладяването на корупцията. Докладите сочат, че се бележи напредък, но усилията сега трябва да бъдат пренасочени от приемането на закони към тяхното прилагане.

Въпреки че на този етап Комисията не препоръчва прилагането на предпазните клаузи, трябва да останем бдителни, уточни Барозу.

Необходимите по-нататъшни промени изискват дългосрочен ангажимент. Ще сътрудничим партньрски на България и Румъния и ще продължим да докладваме редовно, каза още председателят на ЕК.

Еврокомисарят по свободата, сигурността и правосъдието Франко Фратини заяви, че докладите се основават на факти и са безпристрастни. Те ясно показват, че двете правителства са демонстрирали добра воля и решителност по отношение на ангажимента си към процеса на съдебната реформа и прочистването на корупционната система, посочи Фратини.

Законодателните актове са в ход, както и необходимите институционални и конституционни договорености. Тези усилилия обаче, трябва да бъдат консолидирани, и по-специално в областта на борбата с корупцията. Необходими са по-конкретни резултати, престъпниците трябва да бъдат изправени пред правосъдието и да бъдат произнесени убедителни възпиращи присъди, каза още еврокомисарят. 

От своя страна ръководителят на представителството на Европейската комисия у нас Майкъл Хъмфрис отбеляза, че напредъкът на България е налице и не бива да се подценява. Въпреки, че в някои области наистина напредъкът е по-малък, България в крайна сметка ще постигне успех и ще изпълни критериите на ЕС, коментира Хъмфрис.

Общото заключение на Комисията относно докладите е, че са направени действителни усилия и е постигнат известен напредък след обемната законодателна дейност от страна на двете правителства.

Текстовете подчертават нуждата от непоколебим политически ангажимент и правоприлагане на място, за да бъдат изпълнени заложените в момента на присъединяване индикативни показатели. Докладите набелязват серия от конкретни последващи мерки за всички участници - правителствата на България и на Румъния, Комисията и другите държави-членки.

Мерките включват планове за действие, които трябва да бъдат изготвени от тези две държави-членки, целево използване на наличното финансиране и непрекъсната подкрепа за институционалното изграждане.

Комисията заключи, че България е продължила да напредва към отстраняване на слабостите, които биха могли да попречат на ефективното прилагане на законите, политиките и програмите на ЕС, но е необходимо тяхното решително прилагане, за да се гарантира необратимостта на промяната.

Комисията не препоръча прилагането на предпазните клаузи, предвидени в Договора за присъединяване, тъй като постигнатият напредък е достатъчен, за да се очаква, че след време българското и румънското правителство ще изпълнят индикативните показатели. В същото време Комисията ясно изтъкна, че отделните показатели не могат да се отмятат един по един, тъй като са свързани помежду си и трябва де се осмислят в целокупност като част от мащабна реформа във въпросните области, за която е необходим дългосрочен политически ангажимент.