Пазарът на съкровищни облигации, на стойност 29 трилиона долара, бе засегнат от огромни загуби през последните дни. Причината - инвеститорите, които искаха да използват малки ценови разлики в основата на финансовите пазари, бяха заляти от нестабилност, произтичаща от борбата с митата на президента Тръмп.
"Базовата търговия" на финансовите фючърси, както е широко известна, беше все по-голям източник на безпокойство през последните години. Служители на Федералния резерв, които се фокусират върху банковия надзор, предупредиха през февруари, че всяко "бързо намаляване на облигационните позиции" може да влоши напрежението на пазара.
Търговията се стреми да спечели от малките разлики между фючърсите на държавните облигации и базовите парични облигации, като използва ливъридж за увеличаване на потенциалните печалби. Но това също така увеличава и потенциалните загуби.
И една различна, по-широко разпространена основна търговия сред инвеститорите причинява истинския хаос на пазарите напоследък, според търговци и инвеститори. Толерантността на Тръмп към разпродажбите на фондовия пазар изглежда различна от първия му мандат.
А последната, зависи от движенията на пазара на суапове, крайъгълен камък на глобалната търговска дейност. По-конкретно, това се отнася до суаповия спред или разликата между 30-годишния плаващ лихвен процент за обезпечено овърнайт финансиране или "SOFR" и доходността на държавните облигации. SOFR е новият, по-прозрачен референтен лихвен процент, който замени обхванатия от скандал Лондонски междубанков лихвен процент, или "LIBOR", през последните няколко години.

Източник: iStock
Хедж фондовете и други инвеститори започнаха да се стичат сериозно към тази по-малко известна основна търговия преди няколко месеца в очакване на "про-растеж" и благоприятни за пазара политики, които ще бъдат приоритет на администрацията на Тръмп след деня на встъпването в длъжност.
Търговията разчиташе на разпространението да се разшири, но това не се случи. Вместо това, светът получи най-голямата глобална търговска битка от един век под формата на мита и изключителна нестабилност на облигациите, която наложи внезапно отмиване на някои играчи с ливъридж.
Съществува опасение, че тарифните сътресения пречат и на двете базисни сделки, разклащат хедж фондовете и принуждават позициите да бъдат ликвидирани безразборно. Това повишава заплахата от срив на пазара, тъй като доходността на държавните облигации скочи тази седмица, въпреки рязкото разпродажба на акции.
Притесненията от по-широка криза бяха разглеждани от анализаторите като причина, поради която Тръмп предприе в сряда пауза на някои увеличения на митата срещу повечето търговски партньори на САЩ.

Източник: GettyImages
"От началото на всички тези тарифни разговори имаше огромно затягане на разпространението на SOFR суапове", каза за MarketWatch Матю Скот, ръководител на основната търговия с фиксиран доход и множество активи в AllianceBernstein. "Има тенденция инвеститорите да продават облигации в брой, за да намалят риска, и страх от чуждестранни купувачи, които спират покупките на фона на несигурността на тарифите."
Нещата се влошиха наскоро, когато условията се влошиха драстично. Това, което беше наречено "сделката на годината", внезапно беше засегнато от изключителна волатилност, казва Бридж Хурана, портфолио мениджър с фиксиран доход в Wellington Management.
От една страна, 30-годишният SOFR е бил под 30-годишната доходност на държавните облигации поради постоянното, силно търсене от страна на застрахователни компании и пенсионни фондове, които се нуждаят от достъп до дългосрочни активи, за да отговорят на своите задължения.
Хедж фондовете и други, които търсят възможности от другата страна на търговията, наскоро започнаха да купуват държавни облигации и да скъсяват SOFR.
За известно време търговията започна да работи за хедж фондовете, каза Хурана. Но след това дойде тарифният смут и разпродажбата на по-дългите държавни облигации, подклаждани от опасения за потенциална "стачка" на чуждестранни купувачи на американски дълг.
Трейдърите казаха, че ликвидността в държавните облигации за кратко се е забавила до почти нищо, в сряда сутринта, тъй като сделките на базата на суапове се отменяха и тъй като страховете се натрупаха за потенциална криза, която може да изисква известно ниво на намеса от Фед.
"Можете да си представите, че всички тези трейдъри получават потупване по рамото", каза Даниел Силук, пред финансовото издание MarketWatch, ръководител на глобалната къса продължителност и ликвидност в Janus Henderson Investors, говорейки за това кога търговец надвишава лимитите си на експозиция. "По същество им се казва да намалят ливъриджа си."
Тъй като основните сделки зависят от пари назаем, заемодателят може да поиска повече обезпечение, когато рисковете на пазарите се увеличат. След това търговците могат да бъдат принудени да продадат каквото могат на неликвиден пазар, за да съберат пари, причинявайки спад на цените и създавайки потенциално опасна верига за "ефект на доминото", докато отслабването се изчисти. Тази динамика се разигра през август с внезапното развързване на японската йена, която разтърси финансовите пазари.
"Класическата" търговия на базата на хедж фондове има за цел да увеличи малките разлики между паричните облигации и фючърсните договори на държавните облигации с ливъридж, което привлече много внимание през последните години като потенциален източник на нестабилност.
Но търговците казват, че през последните няколко години е станал по-масов и включва по-широк кръг от участници. На теория това би трябвало да помогне за ограничаване на мащаба на колебанията на пазарите, ако основните сделки с висок ливъридж бъдат принудени да се развържат.
Федералният резерв определи тази търговия на база пари и фючърси като надхвърляща 1 трилион долара на условна база през последните години, като същевременно отбеляза, че изисква внимателно наблюдение.
Но другата базова търговия, която е по-нова и е свързана със спреда на SOFR суапове, до голяма степен беше скрита от радара - до последните няколко дни. Има няколко причини да спечели последователи.
Вторият мандат на Тръмп се съсредоточи първо върху тарифите, но имаше и цел за намаляване на доходността на съкровищните облигации, задържане на емитирането на по-дълги съкровищни облигации и извършване на потенциални промени в големите банки около така нареченото съотношение на допълнителен ливъридж, правило, предназначено да ограничи системните рискове.
Пауъл през февруари каза, че пазарът на държавни облигации може да се възползва от предложение за промени в правилото. Ако държавните облигации получат по-благоприятно третиране в начина, по който се изчисляват капиталовите буфери в банките, това може да увеличи базата за купуване на държавния дълг на САЩ, потенциално намалявайки доходността на облигациите.
Когато новата администрация пое управлението, се предполагаше, че ще има регулаторни облекчения за банките, каза Амар Реганти, стратег с фиксиран доход в Hartford Funds.
Вместо това Тръмп веднага се съсредоточи върху новите мита, които дойдоха на 2 април и бяха изненадващо по-разпространени и по-големи от очакваното. След това те внезапно бяха спрени в сряда - с изключение на тези срещу Китай - тъй като пазарите се разтърсиха.
Тарифните шокове продължиха да разтърсват финансовите пазари преди уикенда, като се има предвид продължаващата заплаха на Тръмп да накаже чуждестранните собственици на американски дълг и търговските партньори на Америка след 90 дни.
Индексът S&P 500 и Dow Jones Industrial Average, останаха нестабилни до края на дивата седмица. Индексът Nasdaq Composite и Russell 2000 вече се сринаха в мечи пазар, дефиниран като спад от най-малко 20% от скорошния им връх, добавяйки страхове, че останалата част от фондовия пазар скоро може да последва.
Дори типични активи за убежище, включително 10-годишните щатски държавни облигации и 30-годишни съкровищни облигации, се разпродадоха рязко, което доведе до скок на доходността.
30-годишната доходност в петък се повиши до 4,873%, като спечели 48,2 базисни пункта за една седмица, затвърждавайки най-големия си седмичен скок от 1987 г. насам, според пазарните данни на Dow Jones.
Въпреки че някои опустошени базисни сделки, свързани със суапове, изглежда са преминали през пазарите, без да предизвикат по-широка криза на ликвидността, търговците казаха, че нестабилността и заплахата от още сътресения все още не са изчезнали.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.